Katowiczanie mają sentyment do Rawy i zieleni wokół niej. Problem w tym, że takiego miejsca tu nie ma. Ale być może uda się je stworzyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dolina Rawy w centrum Katowic to martwa przestrzeń. Nie ma tu miejsc spotkań, dostęp do rzeki jest trudny, wzdłuż niej rozlokowały się też parkingi.

W ramach piątej edycji Metropolitalnej Szkoły Prototypowania eksperci razem z mieszkańcami chcą zaprojektować zmiany w przestrzeni akademickiej Katowic tuż przy Rawie.

Miejsce spotkań zamiast parkingu

Paweł Jaworski, urbanista i ekspert ds. prototypowania miejskiego, zapowiada, że w najbliższym czasie na parkingu przy Rawie, w pobliżu Wydziału Nauk Społecznych, powstanie miejsce dla wszystkich, a nie tylko dla samochodów.

– Budujemy tu sześć dużych donic z zielenią i trawnikiem, tak by można z tego miejsca korzystać tak, jak się korzysta z dolin rzecznych. Dodatkowo przy rektoracie stanie duży stół, który będzie miejscem rozmów o przekształceniu kampusu i okolicy Rawy – mówi Paweł Jaworski.

Dodaje, że podczas prototypowania zmian w tym miejscu chce pokazać, że można je urządzić inaczej. Dziś to głównie parkingi otoczone budynkami, a nie miejsce spotkań.

– Rawa może być zielonym kręgosłupem Katowic, główną zieloną osią miasta, do której można podpiąć inne przestrzenie. Tak to sobie wyobrażam. Oczywiście do sprawdzenia jest, czy to jest realne i jakie warunki trzeba by spełnić, by taką wizję realizować, o ile będzie na nią zgoda i będą jej chcieli mieszkańcy. Przy czym my dziś nie mamy gotowej odpowiedzi, jak to miejsce ma wyglądać. Zachęcamy do rozmowy – dopowiada Paweł Jaworski.

Prototypowanie w Katowicach

Działanie jest prowadzone w ramach Konsorcjum Akademickiego „Katowice – Miasto Nauki". Dzięki wspólnemu prototypowaniu w przyszłości powstanie przestrzeń pozwalająca na dostęp do nauki także poza murami uczelni. Działanie to związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki na 2024 rok.

Eksperyment jest wstępem do rozmów o docelowym zagospodarowaniu tego terenu. W październiku przeprowadzone zostaną wywiady dotyczące tego, jak obszar poddany prototypowaniu jest wykorzystywany i jak powinien się zmieniać. – Będziemy pytać nie o pomysły architektoniczne, gdyż te wymagają bardzo dokładnego namysłu inżynierskiego, ale o funkcje, które przestrzeń powinna realizować, by lepiej służyć obecnym i przyszłym użytkownikom – zapowiadają autorzy projektu.

Wnioski z rozmów zostaną wykorzystane w trakcie pracy nad wizją trwałej przebudowy katowickiego kampusu. Bazując na tych doświadczeniach, wiosną 2023 roku powstanie przewodnik dla miast oraz uczelni Metropolii. Znajdą się w nim m.in. rekomendacje i przykładowe rozwiązania, jak wyglądać może nadawanie nowych funkcji terenom wokół szkół średnich i uczelni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Panie Jedlecki i Panie Jaworski, Rawa to ściek wypływający z oczyszczalni na Klimzowcu. Jesli już chcecie cos "prototypować" to sprawcie aby 3 instytucje odpowiedzialne za Rawę: Katowickie Wodociagi, Katowickie Inwestycje i Wydział Ochrony Środowiska zechciały się do niej przyznać. Dzisiaj kazda z nich twierdzi, że Rawa to nie jej problem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Miejscem spotkań? Chyba tylko szczurów z Bogucic i z Zawodzia...
  już oceniałe(a)ś
  4
  1