Od 7 października będzie można zwiedzać zabytkową Wieżę Ciśnień w Zabrzu. Budowla została pieczołowicie odnowiona na stulecie miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ponadstuletnia wieża ciśnień to jeden z symboli Zabrza. Została wybudowana w 1909 roku. To ośmioboczny, masywny budynek wsparty na potężnych, ceglanych filarach, wystrzeliwujący ponad ziemię na 46 metrów. Z góry rozciąga się imponujący widok na miasto. W środku znajduje się 920 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Od 7 października mieszkańcy będą mogli odwiedzać to miejsce. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik mówi wprost: – Do starej wieży wraca nowe życie!

Przypomina, że jeszcze niedawno temu wyjątkowemu budynkowi groziła rozbiórka. – Zabrzańska Wieża Ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – mówi prezydent Zabrza.

Remont Wieży Ciśnień w Zabrzu

Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

– To będzie nowoczesna, interaktywna wystawa skoncentrowana wokół tematyki węgla, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Śląska. Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla – wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zajmuje się realizacją projektu.

Wystawa „Carboneum" będzie zlokalizowana w kopule wieży. Do dyspozycji odwiedzających będzie także stół multimedialny z interaktywną grą, czyli testem wiedzy.

Wieża Ciśnień nie jest jedynym miejscem, które zmienia się na naszych oczach. Gmach Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja kilka lat temu ucierpiał w wyniku pożaru i prowadzonej akcji gaśniczej. Teraz całość również odnowiono. – Robót budowlanych i konstrukcyjnych było bardzo dużo, ponieważ budynek był technicznie w złym stanie – mówi Bartłomiej Szewczyk.

Czwarta trybuna dla Górnika Zabrze

Zabrze inwestuje też w inne obiekty. Niedawno podpisano umowę na finansowanie budowy czwartej trybuny Areny Zabrze. Chodzi o obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 mln zł.

Jak przypominają władze miasta, zabrzański stadion to miejsce, gdzie mecze rozgrywa najbardziej utytułowany klub piłkarski w kraju, czternastokrotny mistrz Polski, Górnik Zabrze. Dziś kibice korzystają z trzech trybun, jednak zgodnie z planem budowa tego pięknego obiektu, który ma być jedną z wizytówek Zabrza, zostanie dokończona. Warto przypomnieć, że inwestycja pierwotnie została podzielona na dwa etapy, aby umożliwić zawodnikom korzystanie ze stadionu nawet w czasie prowadzonych prac. Realizacja drugiego etapu, polegająca na budowie czwartej trybuny, jest właśnie w fazie zaawansowanych przygotowań.

– Wiele lat temu podjęłam odważną decyzję o budowie stadionu. Ta decyzja oraz wsparcie ówczesnych radnych i kibiców Górnika Zabrze pozwoliła na opracowanie projektu i wybudowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni – ocenia Małgorzata Mańka-Szulik.

Wybudowanie dotychczasowych trzech trybun (bez kosztów finansowych) kosztowało ok. 230 mln zł. Czwarta trybuna powinna kosztować ok. 100 mln zł, więc całość to ok. 330 mln. Należy podkreślić, że w porównaniu do innych tego typu obiektów cena jest korzystna. Przyjęty model finansowy realizacji zadania zakłada utrzymanie podobnego obciążenia finansowego budżetu miasta w poszczególnych latach jak dotąd, jednak przy wydłużeniu okresu do 2032 roku. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku. Pierwszym elementem prac będzie przeniesienie stanowisk telewizyjnych na trybuny od strony ul. Damrota, co zostało już zaprojektowane i uzgodnione z realizatorami transmisji. Dotychczasowe kabiny komentatorskie i miejsca kamer na starej trybunie zostaną wyburzone. Warto przypomnieć, że na starej trybunie znajdowały się kiedyś szatnie dla zawodników i sala konferencyjna, ale one zostały już przeniesione na nową część stadionu. W ramach inwestycji w dotychczas wybudowanej trybunie od strony ul. Roosevelta powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Przeniesiony zostanie tam istniejący już ośrodek znajdujący się obecnie przy ul. 3 Maja.

Inne inwestycje w Zabrzu

W Zabrzu realizowanych jest wiele innych inwestycji, w tym m.in.: budowa strategicznych dróg, specjalna strefa ekonomiczna, rozbudowa szpitala miejskiego, remonty budynków komunalnych czy modernizacje szkół i przedszkoli.

Szczególnie ważna jest budowa przedłużenia al. Korfantego. Całkowita wartość inwestycji to 42 mln zł. – Przedłużenie al. Korfantego to inwestycja strategiczna, która usprawni komunikację pomiędzy północną i południową częścią Zabrza oraz ułatwi dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej. To kolejne zadanie w ramach konsekwentnie prowadzonej rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej oraz tramwajowej w naszym mieście – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Chodzi o wybudowanie ponadkilometrowego odcinka drogi, która będzie połączeniem pomiędzy istniejącą al. Korfantego oraz ulicami Tarnopolską i Brygadzistów. Oprócz drogi, która znacznie odciąży ruch w śródmieściu oraz usprawni komunikację ze specjalną strefą ekonomiczną, mieszkańcy będą mogli korzystać także z nowych chodników czy ścieżek rowerowych. Nie zabraknie także obniżających poziom hałasu ekranów akustycznych oraz nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia LED.

Nowo powstający odcinek wymaga przebudowy skrzyżowania al. Korfantego z ulicą Heweliusza w formie ronda turbinowego. W ramach zadania powstaną także dwa obiekty mostowe: nad jarem po kolei piaskowej oraz nad ciekiem wodnym. Wybudowane zostaną również skrzyżowania z ul. 11 Listopada oraz z ulicą Mickiewicza. Rozbudowane zostanie także skrzyżowanie przedłużenia al. Korfantego z ulicami Tarnopolską oraz Brygadzistów.

Jeszcze w tym roku planowane jest powstanie ronda przy ul. Tarnopolskiej, co związane jest z realizowaną równolegle (jako osobne zadanie) inwestycją w zakresie sieci tramwajowej. Roboty bitumiczne planowane są na przyszły rok, po zakończeniu budowy obiektów inżynieryjnych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem