Dąbrowa Górnicza zmienia komunikację w mieście. 22 września, w Dniu bez Samochodu, zapraszamy na spotkanie w tej sprawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasta Idei jak zawsze podzielimy na dwie części. W pierwszej warsztatowej (zapisy: przemyslaw.jedlecki@agora.pl), razem z mieszkańcami poszukamy alternatyw dla ich codziennych sposobów podróży. To konieczne, bo mimo że miasto inwestuje w zmiany w układzie dróg, chodników i tras rowerowych, a także buduje centra przesiadkowe, to kluczem do lepszej komunikacji w mieście są codzienne decyzje mieszkańców. Jechać samochodem, rowerem czy tramwajem? Iść pieszo czy w ogóle zostać w domu?

Dąbrowa Górnicza: jak ulepszać codzienne podróże?

Dlatego na warsztatach skupimy się na codzienności. To tylko z pozoru banał. Suma naszych decyzji określa, czy miasto jest wygodne dla wszystkich podczas codziennych podróży.

Uczestnicy warsztatów spróbują się zmierzyć z wyzwaniami dotyczącymi codziennej mobilności, o których mówią eksperci. Da się je streścić w trzech słowach: ulepsz, zastąp, unikaj. Jak ulepszać codzienne podróże? Czym można zastąpić samochód? Czy naprawdę musimy gdzieś jechać? Poszukamy odpowiedzi, bowiem w mieście zawsze najlepsze to, co mogą zmienić sami mieszkańcy.

Po warsztatach zapraszamy na otwartą dla wszystkich debatę. Naszymi gośćmi będą: Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, dr Anna Urbanek z Uniwersytetu Ekonomicznego, dr Agnieszka Labus z Politechniki Śląskiej oraz dr Andrzej Soczówka z Instytutu Kolejnictwa.

Na Miasta Idei w Dąbrowie Górniczej 22 września zapraszamy do Fabryki Pełnej Życia (budynek warsztatów).

Warsztaty rozpoczniemy o godz. 15.30. Z kolei na debatę zapraszamy o godz. 17.30.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem