Tychy chcą w okolicy ul. Jana Pawła II zbudować nowe centrum miasta. O tym, jak to miejsce ma wyglądać, będziemy rozmawiać 25 lipca z mieszkańcami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chodzi o teren w rejonie alei Jana Pawła II, który ma około 15 hektarów powierzchni. Władze Tychów chcą w przyszłości stworzyć tu nowe centrum miasta. Obecnie to niezagospodarowana, rozdzielona czteropasmową drogą wzdłuż wykopu kolejowego przestrzeń.

W założeniu nowe centrum miasta Tychy to system tętniących życiem przestrzeni publicznych oparty na Osi Zielonej (główni projektanci miasta, Hanna Adamczewska-Wejchert i Kazimierz Wejchert, oparli kompozycję urbanistyczną nowego miasta na dwóch przecinających się tzw. elementach krystalizujących – Osi Zielonej – północ-południe oraz osi kolejowej wschód-zachód), łączącej północną i południową część miasta, a także odmienionej alei Jana Pawła II, która z tranzytowej arterii zmieni się w miejską ulicę.

Miasta Idei w Tychach

Decyzji, jak mają wyglądać przestrzenie publiczne w tej części miasta, nie ma. Dlatego 25 lipca o godz. 16.30 w tyskiej Mediatece organizujemy warsztaty dla mieszkańców. Liczba uczestników jest ograniczona, zatem prosimy o zgłoszenia pod adresem mailowym przemyslaw.jedlecki@agora.pl. Podczas spotkania z mieszkańcami skupimy się na wystroju i funkcjach osi zielonej, placu centralnego oraz samej alei Jana Pawła II.

Po warsztatach, w tym samym miejscu, odbędzie się debata ekspercka. Rozpoczniemy ją o godz. 18.15. Naszymi gośćmi będą: Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, Michał Lorbiecki, pełnomocnik ds. rozwoju nowego centrum miasta Tychy, Paweł Jaworski, urbanista, Wojciech Małecki, architekt oraz Magdalena Mike, pełnomocniczka prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. organizacji pozarządowych. Spotkanie jest otwarte i będzie transmitowane w internecie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem