Władze Gliwic przymierzają się do zamknięcie dla ruchu kolejnych uliczek starówki, zmiany szykują się też na paru innych ulicach. O tym, czego oczekują mieszkańcy i co radzą eksperci będziemy rozmawiać 8 czerwca podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Planowane zmiany mają dotyczyć nie tylko słynnej i lubianej ul. Zwycięstwa, ale też dwóch innych ulic, które służą dziś przede wszystkim kierowcom: Dworcowej i Wrocławskiej. Samochody jeżdżą tędy zbyt szybko, jest też ich zbyt wiele, stąd wstępna propozycja zwężenia przestrzeni przeznaczonej dla aut. O szczegółach miasto będzie rozmawiało z mieszkańcami.

Pierwsza okazja już 8 czerwca. Tego dnia organizujemy w Gliwicach spotkanie z cyklu Miasta Idei. O godz. 16.30 spotkamy się na warsztatach w Ratuszu (Rynek 11). Z mieszkańcami będziemy rozmawiać o tym, jakie mają oczekiwania, jeśli chodzi o przemianę ulic Dworcowej, Wrocławskiej i Zwycięstwa. Jakie zmiany ich zdaniem są na nich konieczne? Czego należy unikać? A może wszystko powinno zostać tak, jak jest obecnie? Warsztaty będą także okazją do wymiany pomysłów o kształcie przyszłej strefy pozbawionej trujących i starych pojazdów. Mieszkańców zapytamy również o to, jakie działania w przestrzeni mogą sprawić, by ulice były bardziej demokratyczne i przyjazne wszystkim użytkownikom miasta. Uwaga! Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona. Z tego powodu prosimy o zgłoszenia na adres: przemyslaw.jedlecki@agora.pl.

Bezpośrednio po warsztatach, o godz. 18.15 odbędzie się otwarta dla wszystkich rozmowa na temat "kameralizacji" ulic. Naszymi gośćmi będą: Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic, Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Maciej Franta, architekt, Beata Konieczniak, zastępca dyrektora Biura Architekta Miasta w Łodzi oraz Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w tym mieście.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem