W 2022 roku skupimy się zatem na kontynuacji prac związanych z rozbudową infrastruktury drogowej. Tak aby po Chorzowie jeszcze wygodniej poruszało się zarówno pieszym, rowerzystom, pasażerom i kierowcom - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Wciąż odczuwamy skutki zmian podatkowych z 2019 roku, a teraz na dokładkę samorządy dostają negatywny dla nich finansowo „Polski ład". Zmiany podatkowe są być może korzystne dla mieszkańców, ale bez odpowiedniej rekompensaty ze skarbu państwa stały się ogromnym obciążeniem dla polskich gmin. Dodatkowo wokół inflacja, wzrost stóp procentowych, kosztów energii, surowców i płacy. Nie możemy jednak zrezygnować przez to całkowicie z rozwoju naszego miasta. Będziemy inwestować i modernizować Chorzów, na ile pozwoli nam budżet, a w nim po raz pierwszy niestety nie ma nadwyżki budżetowej – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Dodaje, że niedawno w mieście zakończyła się ogromna inwestycja kulturalna, otwarto Muzeum Hutnictwa.

– W 2022 roku skupimy się zatem na kontynuacji prac związanych z rozbudową infrastruktury drogowej. Tak aby po Chorzowie jeszcze wygodniej poruszało się zarówno pieszym, rowerzystom, pasażerom i kierowcom. Do użytku oddamy też kompleks budynków komunalnych przy ul. Karola Miarki na 77 mieszkań. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie też wiele prywatnych inwestycji mieszkaniowych, co cieszy, bo oznacza, że przywitamy nowych chorzowian. Każdy nowy mieszkaniec to dochody z podatków, za które przecież remontujemy właśnie wspomniane drogi, ale też szkoły, przedszkola, czy sadzimy zieleń. Sporym wyzwaniem będzie na pewno przebudowa linii kolejowej, którą w 2022 roku na terenie naszego miasta rozpocznie PKP PLK. Dzięki nim jednak nasze połączenia kolejowe zyskają na wygodzie i jakości. To będzie intensywny rok pełen ciężkiej pracy. Na pewno nieraz przyjdzie podejmować nam – samorządowcom – niepopularne i trudne decyzje – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Inwestycje Chorzowa na 2022 rok

Przebudowa ulicy Katowickiej. W połowie przyszłego roku rozpocznie się przebudowa ulic Katowickiej i Metalowców. Na wysokości ulicy Krakusa powstanie skrzyżowanie, które zagwarantuje dostęp do obszaru przemysłowego i nowego Muzeum Hutnictwa z każdej strony. Realizowana wspólnie z Tramwajami Śląskimi inwestycja zakłada również powstanie nowego zintegrowanego przystanku autobusowo-tramwajowego wraz z przejściami podziemnymi. Realizacja oszacowanej na 80 milionów złotych inwestycji potrwa dwa lata.

Dokończenie remontów – ulica 3 Maja, Hajducka, Powstańców. Pod koniec pierwszego kwartału 2022 ma zakończyć się przebudowa ulic Hajduckiej i Powstańców. Na finiszu będą też roboty przy ulicy 3 Maja, które docelowo również mają skończyć się wraz z końcem roku. Chorzów skupi się też na rozbudowie – przedłużeniu ul. Jałowcowej i Bojarskiego w celu lepszego dojazdu do terenów mieszkalnych zlokalizowanych we wschodnich częściach miasta.

Wodny plac zabaw w Chorzowie Batorym. W okolicy Kompleksu Sportowego „Hajduki" przy ul. Granicznej powstanie drugi w mieście plac zabaw. Pierwszy, który działa przy ul. Filarowej, cieszy się ogromną popularnością. Rok 2022 to czas prac projektowych i prawdopodobnie rozpoczęcie robót budowlanych. 

Remonty linii kolejowej i przejazdów. W przyszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają przebudowę linii Śląsk – porty (nr 131) na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. To jedna z największych inwestycji kolejowych za ponad 1,2 mld zł netto, dofinansowana z unijnego programu POIiŚ.

Dla podróżnych efektem inwestycji będzie większa dostępność kolei z nowego przystanku Chorzów Uniwersytet i nowych peronów na stacjach: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków oraz przystankach Bytom Północ i Radzionków Rojca. Zapewniony będzie dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Komfort podróży zwiększy nowe nagłośnienie, oświetlenie, czytelne oznakowanie, a także ławki i wiaty. Na stacji Bytom przewidziano odnowienie wiaty nad trzema peronami.

Inwestycje mieszkaniowe – miejskie, RTBS, deweloperzy. W 2022 roku do użytku zostanie oddany kompleks mieszkalny przy ul. Karola Miarki. Po dawnym budynku szpitalnym zostało już tylko wspomnienie. Teraz będą tu komfortowe mieszkania, windy, podziemne garaże i miejsca parkingowe. Mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje natomiast trzy budynki mieszkalne z garażami przy placu Piastowskim.

2022 to również rok kontynuacji wielu prywatnych inwestycji budowlanych na terenie Chorzowa. Firma Ludwin Projekt wybuduje przy ulicy Długiej budynek z 22 mieszkaniami, Buildman wybuduje dwa budynki mieszkalne z 96 mieszkaniami przy ulicy Nomiarki. Dombud wybuduje obiekt przy ulicy 17 Sierpnia z 24 mieszkaniami. Tech-Trade wybuduje budynek z 10 mieszkaniami przy ulicy Kozielskiej, Perfekt Deweloper buduje obiekt przy ulicy Średniej z 12 mieszkaniami, a firma Porębski Investment budynek mieszkalny z funkcją usługową z 37 lokalami. Probet Group wybuduje obiekt z 88 mieszkaniami przy ulicy Księdza Piotra Skargi. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem