Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czas się pogodzić z tym, że miasta, także te z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nigdy nie będą wyglądały jak te z fantastycznych wizji. Niektóre nie mogą, inne nie chcą.

Mierzą się dziś z wyzwaniami, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał. To suburbanizacja, starzenie się społeczeństwa, ubytek mieszkańców. To szansa czy problem? Miasta muszą dbać o zrównoważony rozwój i być odporne na rozmaite, często niespodziewane zagrożenia.

Miasta potrzebują dziś zintegrowanego oraz interdyscyplinarnego społecznego spojrzenia. Jest potrzebne, by odpowiedzialnie myśleć o nas w mieście, o naszych bliskich oraz o sąsiadach nie dziś, ale za kilka i kilkanaście lat. Czy potrafimy? Czy stać nas na zadanie sobie pytania, jak będzie się nam żyć w mieście takim, jakim ono jest naprawdę? Czy potrafimy połączyć różne dziedziny zarządzania nimi i snucia planów rozwoju w spójny koncept, który będzie odpowiedzią na pytanie, co zrobić, by dostosować miasto do zmieniających się potrzeb, liczby mieszkańców, sposobu pracy i spędzania czasu? Na początek wyrzućmy nasze stare rysunki z dzieciństwa. Potraktujmy nasze miasta i naszą przyszłość odważnie oraz uczciwie.

27 września debata w Teatrze Korez

O przyszłości naszych miast i wyzwaniach, które czekają je za 30–50 lat, będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei.

Spotkamy się 27 września w Galerii Teatru Korez w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2). Warsztaty dla mieszkańców rozpoczniemy o godz. 16 (prosimy o zapisy na adres przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

Następnie o godz. 17.45 odbędzie się debata ekspertów. Naszymi gośćmi będą m.in. Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, dr Agnieszka Labus, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, prezeska zarządu Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), a także Janina Piwowarczyk, członkini Rady Seniorów w Katowicach, i Mikołaj Figlarski, uczestnik projektu „Młodzi robią Metropolię".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.