Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Miasta Idei. Tym razem spotkamy się wirtualnie w Gliwicach i zajmiemy się miejską kulturą.

Wiadomo bowiem, że Gliwice chcą stworzyć miejską instytucję kultury i przy okazji ożywić ruiny Teatru Miejskiego Victoria i zadbać o to, by częściej organizować tu wydarzenia i spotkania.

Miasta Idei w Gliwicach poświęcone kulturze

Zaczniemy jednak od tego, jak tworzyć takie miejskie instytucje kultury. Na czym się wzorować, a czego unikać? Czy jest jedna droga, czy może zawsze trzeba brać pod uwagę lokalną sytuację? Jak zarządzać taką instytucją? Na ile powinna być niezależna od wydziału kultury w urzędzie? Jak łączyć funkcje impresaryjne i te kreatywne? Jak tworzyć ofertę kulturalną dla młodych, ale już nie najmłodszych mieszkańców? Jakiej kultury oczekują gliwiczanie? Czego im dziś brakuje?

O tym będziemy mówić już 18 maja. Najpierw, o godz. 16 zorganizujemy internetowe warsztaty dla mieszkańców (mają charakter zamknięty, konieczne są zgłoszenia na adres: przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Następnie o godz. 17.45 rozpoczniemy otwartą dla wszystkich debatę na temat polityk kulturalnych miast. Naszymi gośćmi będą: Ewa Weber, wiceprezydent Gliwic, Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michał Kubieniec, menedżer kultury oraz Artur Celiński, ekspert w dziedzinie polityki kulturalnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.