Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Osiedle Osada w Czułowie w Tychach powstało ponad sto lat temu przy pobliskim zakładzie produkcji celulozy. Fabryka została uruchomiona w 1887 r. przez księcia pszczyńskiego i początkowo produkowała wyłącznie celulozę, z czasem też papier. Zakład, w innej formie i jako prywatny, działa do dziś.

Przetrwało też osiedle, o które zadbał samorząd Tychów. Niedawno zakończyły się trwające ponad 2 lata prace związane z termomodernizacją i renowacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ul. Katowickiej.

W sumie za ok. 11 mln zł wyremontowano stare budynki, w których znajduje się 98 mieszkań socjalnych.

– Ponadstuletnia Osada to wyjątkowe miejsce na mapie Tychów, w którym można zobaczyć prawdziwe familoki. Zależało nam, by zachować wyjątkowość tego miejsca, a jednocześnie poprawić warunki mieszkaniowe i podnieść atrakcyjność tego osiedla – podkreślają władze Tychów.

O tym, jak dbać o dawne osiedla patronackie i robotnicze oraz jaką mają dziś wartość, będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei, które zorganizujemy w poniedziałek, 29 marca. Spotkamy się online na katowice.wyborcza.pl o godz. 17.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.