Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dr hab. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest również przewodniczącym Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza podkreśla, że jakość powietrza ma wpływ na pandemię COVID-19 i jej efekty. – Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na rozwój infekcji wirusowych. Wynika to m.in. z tego, że smog jest czynnikiem, który uszkadza drogi oddechowe. Gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze, cała chemia powoduje uszkodzenie nabłonka nosa i gardła oraz oskrzeli. W ten sposób otwierają się wrota do naszego organizmu i łatwo o infekcję – mówi lekarz. Wyjaśnia, że wirus osadza się na pyle zawieszonym i taką „taryfą” wjeżdża do naszych dróg oddechowych – mówi pulmonolog.

Lockdown i przestrzeganie wszystkich obostrzeń oraz zasad bezpieczeństwa powinien pomóc w opanowaniu rosnącej liczby zakażeń, ale powinniśmy też zatroszczyć się o jakość powietrza. – Lockdown będzie tym skuteczniejszy, im bardziej efektywnie zmniejszy smog. Spodziewam się jednak, że Górny Śląsk będzie miał trudną sytuację ze względu na zróżnicowane źródła zanieczyszczeń powietrza – mówi lekarz.

Miasta Idei. Dlaczego musimy pozbyć się smogu?

Co możemy zrobić samemu, żeby zmniejszyć smog? A razem z sąsiadami z kamienicy albo tymi z domu obok? Czy, gdy martwimy się o naszą przyszłość w czasie pandemii możemy przestać choć na chwilę troszczyć się o to, czym oddychamy? Czy nasze miasta będzie stać na inwestycje w lepsze powietrze? A nas?

O tym będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei. Internetowe spotkanie rozpoczniemy 16 listopada o godz. 16 od warsztatów z mieszkańcami (zapisy mailem: przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

Po warsztatach odbędzie się debata online na ten temat. Naszymi gośćmi będą: Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Tomasz Misztal, główny specjalista w Wydziale Środowiska w Urzędzie Miasta Gliwice oraz Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.