Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym jest dla mnie samorząd?

Samorządy to siła napędowa rozwoju całego kraju.

Jaki jest bilans 30 lat odrodzonego samorządu w Polsce?

Pod kątem gospodarczym wystawiłbym piątkę z plusem. Miasta nadają impulsy inwestycyjne wielu sektorom gospodarki. Warto też podkreślić, że w ostatnich latach samorządy mają coraz większy udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy stają się coraz bardziej świadomi swoich praw i chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Z kolei my – samorządowcy – stymulujemy te procesy poprzez wdrażanie instrumentów partycypacji społecznej.

Jakie stoją przed nim wyzwania i zagrożenia?

W najbliższych latach będzie to na pewno pochodną sytuacji globalnej, bo przecież coraz częściej mówi się o nadciągającym spowolnieniu gospodarczym.

Czego pilnie potrzebują samorządy?

Spokoju i stabilności.

A moje miasto?

Mam dwa wyzwania. Po pierwsze to jakość powietrza. W 2019 roku, drugi raz rzędu, zostaliśmy uznani za najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Co roku na walkę ze smogiem wydajemy dziesiątki milionów złotych, m.in. na likwidację starych kotłów węglowych czy też termomodernizację budynków. Choć jakość powietrza z każdym rokiem się poprawia, to jednak przed nami wciąż daleka droga do tego, by rozwiązać problem smogu. Bez wsparcia rządowego nie rozwiążemy tego problemu. Dlatego z nadzieją spoglądam na działania ministerialne w tym zakresie i mam nadzieję, że nabiorą one w kolejnych latach zdecydowanego rozpędu. Druga kwestia dotyczy negatywnych trendów demograficznych. W tym przypadku realizujemy politykę opartą o trzy filary: wysoką jakość życia, atrakcyjne miejsca pracy i zdywersyfikowaną ofertę mieszkaniową.

Co najbardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie samorządu?

Dużo mówi się o urzędowej biurokracji, a nie każdy wie, że taka sytuacja w dużej mierze wynika z gąszczu przepisów. W tej sprawie korporacje samorządowe, zrzeszające gminy z całej Polski, od lat prowadzą dialog ze stroną rządową. Na przestrzeni lat widzę pewien postęp w tej sferze, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Co ważnego wydarzy się w moim mieście w 2020?

W przyszłym roku finalizujemy ważne dla mieszkańców inwestycje, których realizację rozpoczęliśmy w ostatnich latach. W pierwszym kwartale oddamy do użytku dwa kompleksy basenowe z salami sportowymi. W pierwszej połowie roku uruchomimy także trzy centra przesiadkowe. Dwa z nich będą miały charakter Park and Ride, a trzecie będzie pełnić funkcję dworca autobusowego dla połączeń międzynarodowych i dalekobieżnych. Zakończy się także przebudowa węzła DK 81 – tj. skrzyżowania ul. Kościuszki i Armii Krajowej. Powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie z tunelem, które pozwoli oddzielić ruch lokalny od tranzytowego. W przyszłym roku wprowadzimy także kartę mieszkańca Katowic. To nasza odpowiedź na wyzwania demograficzne. Osoby odprowadzające podatki w mieście będą miały szereg preferencji – jak np. tańsze baseny, parkingi i szereg innych usług miejskich.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.