Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Śmieci drożeją z kilku powodów. Rosną ceny prądu, podniesiono minimalną pensję, zmieniają się ceny paliw. Jednym z ważnych czynników wpływających na wysokość opłat za śmieci jest tzw. opłata marszałkowska ustalana przez rząd. To stawka, jaką firmy odbierające odpady muszą zapłacić za pozostawienie ich na wysypisku. W zeszłym roku firmy płaciły 140 zł za tonę śmieci, w tym stawka wynosi 170 zł, a od początku 2020 r. będzie to aż 270 zł za tonę. 

Miasta podnoszą opłaty za wywóz śmieci

W efekcie koszt gospodarki odpadami jest coraz wyższy i kolejne miasta podnoszą opłaty. Jeśli tego nie zrobią i te obecne nie pokryją kosztów odbioru, składowania i odzyskiwania śmieci, to różnicę będą musiały pokryć z budżetu miasta. A więc również z pieniędzy mieszkańców.  

Dlatego część miast w Polsce myśli o budowie własnych spalarni śmieci. To sposób na tanie pozbycie się niemałej części odpadów, a jednocześnie produkcję prądu oraz ciepła. Na taki pomysł wpadła też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

O tym, czy budować spalarnię i gdzie, a także na jakich warunkach, będziemy rozmawiać podczas spotkania z cyklu Miasta Idei w Tychach. Będziemy też rozmawiać o tym, jak sobie pomóc w segregacji śmieci i jak ulepszyć działanie miejskich służb w tej sprawie.

13 grudnia Miasta Idei w Tychach o śmieciach

Wcześniej zorganizujemy warsztaty dla mieszkańców, na których zastanowimy się, jak każdy z nas może produkować mniej śmieci, segregować je, a dzięki temu wpływać na to, jak wygląda ochrona środowiska i gospodarka odpadami w każdym z miast metropolii. Będziemy też rozmawiać o tym, jak naprawdę wygląda gospodarka odpadami w blokach i na osiedlach. Z czym segregacja śmieci wiąże się w kamienicach? Jakie problemy mają nie tylko mieszkańcy, ale również zarządcy nieruchomości? Czy miasto i firmy wywożące śmieci są partnerami do rozmowy w tej kwestii? No i czyje są w końcu śmieci? 

Warsztaty rozpoczną się 13 grudnia o godz. 17 w Pasażu Kultury Andromeda na placu Baczyńskiego w Tychach. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zapisy (przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

Po warsztatach o godz. 18.30 zapraszamy na debatę. Udział w niej wezmą zarówno eksperci, jak i mieszkańcy regionu, którzy na każdego dnia przekonują się, jak działa gospodarka odpadami w ich miastach.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.