Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żeby się o tym przekonać, trzeba jednak wybrać się do III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Franciszek Leśniak wraz z innymi uczniami realizują tu projekt „Porozmawiajmy o świecie”.

– Chodzi o dzielenie się z innymi uczniami wiedzą o sytuacji na świecie. Chodzi o politykę, konflikty zbrojne, prześladowania oraz inne problemy, z którymi na co dzień muszą borykać się mieszkańcy najbiedniejszych zakamarków naszego globu – mówi Leśniak.

Dodaje, że chodzi nie tylko o wiedzę, ale również uwrażliwienie młodzieży na to, co dzieje się w innych krajach.

– Nasz projekt trwa już od paru miesięcy. W tym czasie zorganizowaliśmy kilka spotkań z naukowcami i ekspertami. Prelekcje te dotyczyły przeróżnych dziedzin koncentrujących się na tematyce ogólnoświatowej. Gośćmi byli kolejno: Witold Słowik, szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prof. Tadeusz Widła z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. David Oldroyd, emerytowany wykładowca z uniwersytetu w Brighton. Odwiedził nas też Michał Kubis z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Mówił o wojnie w Syrii – dodaje Franciszek Leśniak.

W szkole zorganizowano też quiz z tematyki wojen po 1945 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.