Projekt "Miasta Idei" ma za zadanie wypracowanie najlepszych rekomendacji dla miast województwa śląskiego. Kolejne spotkanie z cyklu "Miasta Idei" odbędzie się właśnie w Bielsku-Białej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystarczy zrobić niewiele ponad tysiąc kroków, by przejść główny handlowy deptak Bielska-Białej, ulicę 11 Listopada. Ulica ta zaczęła powstawać ok. XVIII wieku. Przez lata łączyła odrębne miasta: Bielsko z wielkomiejskimi ambicjami i prowincjonalną Białą. Kiedyś nazywana była „małą Kartnerstrasse”, przed wojną eleganckie sklepy prowadzili tu Żydzi i Niemcy, w cukierni Eugeniusza Frankla kupić można było najlepsze europejskie łakocie, a grający role amantów aktor Mieczysław Cybulski spotykał się w niej sekretnie z baronówną Czecz.

Jeszcze kilkanaście lat temu bywały dni, gdy na ulicy 11 Listopada trudno było przepchać się przez tłum ludzi. Niestety to już przeszłość. Nie pomogło ani święto ulicy, ani remont, ani karta rabatowa wprowadzona przez przedsiębiorców, którzy prowadzą tutaj sklepy i lokale usługowe. Gdy w mieście zaczęły powstawać wielkie galerie handlowe, deptak zaczął umierać.

Czego chcą mieszkańcy?

Logo 'Miasta Idei'
Logo 'Miasta Idei'  Gazeta Wyborcza

Projekt „Miasta Idei” ma za zadanie wypracowanie najlepszych rekomendacji dla miast województwa śląskiego. Kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Idei” odbędzie się właśnie w Bielsku-Białej 20 marca 2019 roku w urzędzie miasta przy placu Ratuszowym 1. W trakcie spotkania będziemy rozmawiać o tym, co dalej z ulicą 11 Listopada. Planujemy przeprowadzenie zamkniętych warsztatów z mieszkańcami Bielska-Białej, społecznikami i specjalistami. W trakcie warsztatów zapytamy uczestników m.in. o to, jak mogłaby wyglądać w przyszłości ulica 11 Listopada. Czego chcą tu mieszkańcy? Będziemy szukać najlepszych pomysłów i propozycji na nowe oblicze ulicy 11 Listopada. Zgłosić swój udział można e-mailowo: ewa.furtak@katowice.agora.pl.

Po warsztatach odbędzie się panel ekspertów. Początek zaplanowany jest na godz. 17, w wydarzeniu, które organizujemy wspólnie z UM w Bielsku-Białej, może wziąć udział każda zainteresowana osoba.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem