23,6 mln zł dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 16,5 mln zł dla Sosnowca, 8,2 mln zł dla Siemianowic Śląskich. Związek Subregionu Centralnego i zarząd województwa śląskiego rozdzielili unijne pieniądze na rewitalizację.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakończył się właśnie pierwszy konkurs związany z rewitalizacją obszarów zdegradowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla województwa śląskiego. Zrealizowane zostaną 22 przedsięwzięcia. Ich wartość to niemal 200 mln zł. Dofinansowanie tych projektów w konkursie wyniosło ponad 121 mln zł.

Miliony na zabytkową wieżę ciśnień i kluby seniora

Największe dofinansowanie, bo aż 23,6 mln zł, otrzyma Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zrewitalizuje zabytkową wieżę ciśnień przy ul. Zamoyskiego. W obiekcie, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury poprzemysłowej miasta, powstanie edukacyjno-naukowa wystawa związana z węglem, przestrzeń wielofunkcyjna służąca edukacji, spotkaniom, działalności społeczno-gospodarczej, naukowej i dokumentacji dziedzictwa górniczego.

Drugim wygranym jest Sosnowiec, którego aż trzy projekty uzyskały dofinansowanie na kwotę ponad 16,5 mln zł. Miasto przebuduje i wyposaży obiekty w dzielnicy Centrum, gdzie przy ul. Modrzewiowej i Targowej powstaną: Centrum Wolontariatu, Klub Seniora i Sosnowieckie Centrum Seniora oraz Klub dziecięcy do lat 3. Odnowione zostaną także wybrane kamienice. Rozbudowany i zmodernizowany zostanie również budynek Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” oraz zaplecze muszli koncertowej amfiteatru w Parku im. Jacka Kuronia. Obiekty te przekształcą się w Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego (w skrócie MORS). Trzecia inwestycja to przebudowa budynku przy ul. Czołgistów 5 na żłobek oraz Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży.

Starczy na pływalnię i pałac Donnersmarcków

8,2 mln zł dofinansowania otrzyma natomiast samorząd Siemianowic Śląskich. Miasto zrewitalizuje Pływalnię Miejską (najstarszą w Polsce) wraz z przyległym Parkiem Hutnik oraz centrum Michałkowic, dzielnicy miasta. Dodatkowo w mieście zrewitalizowany zostanie dawny pałac Donnersmarcków wraz z terenem ogrodu pałacowego, którym zajmie się spółka Inspiration z Chorzowa (dofinansowanie 17,1 mln zł). Ponad 7,4 mln zł trafi do Rudy Śląskiej na drugi etap przebudowy historycznego centrum dzielnicy Orzegów oraz renowację i rewitalizację podwórek i skwerów w mieście.

Na park i rynek

Najwyżej oceniony projekt w konkursie będzie realizowany przez Katowice. Za ponad 6 mln zł (dofinansowanie 5 mln zł) zrewitalizowany zostanie Park Bogucicki, w tym przebudowane i wyremontowane zostaną lokale zlokalizowane w obrębie budynków znajdujących się przy ul. Markiefki 64 i 68. Miasto dostosuje także pomieszczenia (po kotłowni) przy Gimnazjum nr 13 na potrzeby Centrum Animacji Młodzieżowej w Szopienicach oraz zmodernizuje Park Olimpijczyków (dofinansowanie 1,6 mln zł).

Dotacje na poziomie ponad 6 mln otrzymają także min: Chorzów na modernizację Rynku (6,6 mln zł, przy czym koszt realizacji całej inwestycji to ponad 25,7 mln zł), Mikołów (6,2 mln zł) na przebudowę zdegradowanego obszaru w centrum miasta, Zawiercie (2,7 mln zł), Czeladź (3 mln zł), Gmina Ciasna (2,4 mln zł) oraz Orzesze (960 tys. zł).

*autorka pracuje w Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  > edukacyjno-naukowa wystawa związana z węglem, przestrzeń wielofunkcyjna służąca edukacji, spotkaniom, działalności społeczno-gospodarczej, naukowej i dokumentacji dziedzictwa górniczego.

  Po co komu takie pierdoły? Chyba głównie różnym ludziom z budżetówki i okolic, którzy będą z tego żyli. Nie lepiej za te miliony chociażby zrobić nowe chodniki w miejscach, gdzie już prawie nie da się po nich chodzić?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0