Podczas zaplanowanego na 21 czerwca spotkania z cyklu "Miasta Idei" będziemy rozmawiać o Odrze w Raciborzu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Podczas warsztatów z mieszkańcami, aktywistami i przedsiębiorcami zastanowimy się nad rolą rzeki w mieście.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw poprosimy naszych gości o ich skojarzenia z Odrą, sprawdzimy, jakie rzeka budzi emocje oraz jak mieszkańcy dziś korzystają z Odry i jej brzegów. Zapytamy też, co im się tu podoba, co przyciąga, a co odpycha. Stworzymy ranking ulubionych miejsc nad rzeką. Później jednak wybiegniemy w przyszłość. Poprosimy uczestników warsztatów o to, by opowiedzieli nam o swoich pomysłach na rzekę. Co można tu jeszcze robić? Co należy koniecznie zmienić? W co zainwestować i kto powinien się tym zająć?

Jak rzeka wpływa na rozwój Raciborza?

Później o godz. 12.30 odbędzie się debata ekspertów w sprawie rzeki. Do rozmowy zaprosiliśmy m.in. prezydenta Raciborza Mirosława Lenka, Grzegorza Wawocznego z portalu Nasz Racibórz, Pawła Machę, burmistrza Kuźni Raciborskiej, i Tomasz Signusa, przedsiębiorcę, oraz przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który jest gospodarzem rzeki. Będzie z nami również architekt i aktywista miejski Aleksander Krajewski. Podczas debaty zastanowimy się nad rolą rzek we współczesnych miastach. Jakie są trendy? Co jest modne, a czego dziś należy unikać? Z jakich powodów miasta wybierają takie, a nie inne rozwiązania.

Zastanowimy się też nad tym, z jakich recept lub pomysłów z innych miast Europy i świata mógłby skorzystać także Racibórz. Będziemy też rozmawiać o tym, jak rzeka dziś wpływa na rozwój miasta, jakie inwestycje już tu zrealizowano i co miasto planuje w kolejnych latach. Jakie to daje korzyści mieszkańcom, przedsiębiorcom i miastu jako całości? Jak będzie się zmieniała turystyka? Jakie Odra będzie miała znaczenie gospodarcze?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem