Poważnie zadłużony Mikołów chce wyemitować obligacje warte 20 mln zł. Po co? Żeby spłacić stare długi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mikołów to zadłużone miasto. Władze miasta muszą spłacić kilkadziesiąt milionów złotych długów, które otrzymały w spadku po poprzednikach.

– Poprzednia ekipa rządząca miastem miała taki system, że zawsze pod koniec roku miała pożyczki. Czasem było to 10 mln zł, czasem 20 mln zł. I z tych pieniędzy generalnie miasto żyło. Okazało się jednak, że przeszacowano dochody, a spłata kredytów się spiętrzyła. Gdyby nie emisja obligacji, mielibyśmy problemy z uchwaleniem budżetu na przyszły rok – mówili nam jakiś czas temu urzędnicy. Co gorsza, duża część pieniędzy była w przeszłości przejadana, czyli wydawana na bieżące wydatki, a nie na inwestycje. A te bez wolnych środków są po prostu niemożliwe.

Dlatego nowe władze Mikołowa starają się zmienić strukturę zadłużenia i jak najszybciej spłacić jego część. Chodzi o to, że rozkład rocznych rat jest dziś bardzo niekorzystny. W 2019 i 2020 r. miasto będzie musiało spłacić po ponad 8 mln zł, a w kolejnych latach po blisko 4-5 mln zł.

Stąd pomysł emisji obligacji. Początkowo Mikołów miał je wyemitować na kwotę 54 mln zł, ale nie zgodziła się na to Regionalna Izba Obrachunkowa (czuwa nad finansami gmin). Stąd zmiana planu. W tym roku Mikołów chce wyemitować obligacje na 10 mln zł, a rok później na taką samą kwotę.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Finansom miasta poświęcimy mikołowskie spotkania w ramach cyklu „Miasta idei”. 30 marca, w czwartek, w Bibliotece Miejskiej przy ul. Karola Miarki 5 o godz. 10 planujemy przeprowadzenie zamkniętych warsztatów z mieszkańcami Mikołowa, społecznikami i specjalistami, podczas których stworzymy modelowy „obywatelski” budżet miasta. Zastanowimy się, skąd Mikołów ma pieniądze, sprawdzimy, na co wydaje najwięcej, i przekonamy się, na ile mieszkańcy mają na to wpływ. Razem z mieszkańcami stworzymy dla miasta instrukcję, jak prezentować budżet w przyszłości, tak by wydatki i dochody były przejrzyste.

Warsztaty potrwają około dwóch godzin i przeprowadzi je profesjonalna firma szkoleniowa. Po warsztatach zapraszamy Państwa na panel ekspertów.

Zastanowimy się, gdzie jest źródło skomplikowanej sytuacji Mikołowa. Zapytamy urzędników oraz ekspertów, jak rozmawiać z mieszkańcami o wydatkach i dochodach miasta. Jak zainteresować i opowiedzieć o subwencjach, udziałach, wpływach i rozchodach w prosty, zrozumiały sposób? W jaki sposób władza może „uspołeczniać” budżet? Może należy zrezygnować z budżetów miast w obecnej formule i dzielić wydatki zupełnie inaczej? Jakie są możliwości? Zastanowimy się, co można zrobić, by mieszkańcy Mikołowa oraz innych miast bardziej angażowali się w jego życie.

Naszymi gośćmi będą: Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa, Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa, dr Adam Żabka z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miasta Dąbrowa Górnicza, dr Radosław Cyran z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz dr Piotr Gibas z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zapraszamy do udziału. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem