Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Policja może ukarać kierowcę dzięki monitoringowi, który działa w Katowicach. Tylko od września do końca października warty 14 mln zł monitoring zarejestrował 489 wykroczeń. Na katowickim rynku było ich aż 187. I - jak mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta straży miejskiej - część z nich dotyczyła takich kierowców jak ten z niebieskiego bmw.

Wbrew zakazom kierowcy skracali sobie drogę przez rynek. A to, że po drodze nie spotkali patrolu, nie znaczy, że ich czyn pozostał niezauważony. Katowice mają inteligentny monitoring, który sam wykrywa niepożądane sytuacje. W tym przypadku to pojawienie się samochodu, tam gdzie obowiązuje zakaz ruchu.

Ulica Stanisława najbezpieczniejsza

Drugim miejscem pod względem liczby wykroczeń jest nowa ulica wzdłuż Superjednostki. Tu w ciągu dwóch miesięcy kamery zarejestrowały 67 przypadków łamania prawa, trzecie miejsce na podium zajmuje ul. Warszawska z 35 wykroczeniami. Tuż za podium znalazły się ul. Stawowa (33) oraz 3 Maja (27). Spośród wszystkich obserwowanych miejsc najbezpieczniejsze okazują się ul. Stanisława i plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej. W obydwu tych miejscach system monitoringu alarmował operatorów tylko raz.

Kamery wypatrują nie tylko kierowców, którzy łamią przepisy. Przypadków zakłócenia porządku (w tym picie pod chmurką) było aż 383, do tego należy doliczyć 38 interwencji związanych z pijanymi osobami, które zachowywały się w niebezpieczny dla siebie lub innych osób, z kolei naruszeń przepisów ruchu drogowego naliczono 25. To główne kategorie.

Zapraszamy do Mysłowic na Miasta Idei

Inteligentny system monitoringu w Katowicach stworzyła firma Proximus. Joachim Piecha, jej wiceprezes, opowie o roli monitoringu w mieście podczas spotkania poświęconego bezpieczeństwu w Mysłowicach.

29 listopada "Gazeta Wyborcza" wraz z Urzędem Miasta w Mysłowicach organizuje debatę na temat bezpiecznego miasta. Otwarte dla mieszkańców spotkanie odbędzie się o godz. 18 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Zastanowimy się, co wpływa na poziom bezpieczeństwa w mieście, co robi policja i jak miasto może ją wesprzeć? Jak rozmawiać i działać z młodzieżą, starszymi i grupami kibiców? Jakie programy profilaktyczne są skuteczne, a co służy tylko poprawie statystyki w tej dziedzinie? Jakie są warunki stworzenia dobrego monitoringu i jaka może być jego skuteczność w poprawie bezpieczeństwa?

Naszymi gośćmi będą m.in. prezydent Mysłowic Edward Lasok, gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, prof. Jadwiga Stawnicka, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Przed konferencją odbędą się też zamknięte warsztaty dla grupy mieszkańców. Wnioski z tego spotkania przedstawimy na początku debaty z ekspertami.

Żeby miasto się rozwijało, a ludzie się czuli bezpiecznie >>>

 

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.