Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tej sprawie nie należy polegać tylko na odczuciach mieszkańców czy internetowych sondach. Najlepszym źródłem są policyjne dane.

Z nich można się dowiedzieć, w których dzielnicach Mysłowic zdarza się najwięcej przestępstw. Pod uwagę wzięliśmy siedem najważniejszych kategorii takich czynów. To kradzież mienia, kradzież z włamaniem, kradzież samochodów, bójka lub pobicie, przestępstwa rozbójnicze, uszkodzenie mienia i uszkodzenie ciała.

I tak w dzielnicy Piasek w 2015 roku było 105 takich przestępstw, na Starym Mieście 74, na osiedlu Rymera 94, w dzielnicy Klachowiec 75, na Bończyku 94. Policjanci na terenie Wielkiej Skotnicy odnotowali 70 przestępstw, na osiedlu Różyckiego 68, a w Brzęczkowicach 50. Warto też wymienić Brzezinkę (49), Kosztowy i Dziećkowice (38) oraz Krasowy (28). Znacznie mniej bezpieczna jest dzielnica Wesoła (71) oraz Janów i Ćmok (69). Z kolei w Laryszu było tylko 29 takich zdarzeń.

Co wpływa na bezpieczeństwo w mieście? Miasta Idei w Mysłowicach

29 listopada "Gazeta Wyborcza" wraz z Urzędem Miasta w Mysłowicach organizuje kolejne spotkanie z cyklu Miasta Idei. Tym razem zastanowimy się, co wpływa na bezpieczeństwo w mieście. Otwarte dla mieszkańców spotkanie odbędzie się 29 listopada o godz. 18 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.

W gronie ekspertów zastanowimy się, co wpływa na poziom bezpieczeństwa w mieście. Jakie działania strona publiczna podejmuje w celu zwiększenia komfortu życia w mieście. Co robi policja? Jak miasto może ją wesprzeć? Jak rozmawiać i działać z młodzieżą, starszymi i grupami kibiców? Jakie programy profilaktyczne są skuteczne, a co służy tylko poprawie statystyki w tej dziedzinie? Jakie są warunki stworzenia dobrego monitoringu miasta i jaka może być jego skuteczność w poprawie bezpieczeństwa?

- To bardzo ważne pytania, na które, chcąc byśmy prowadzili w Mysłowicach skuteczną politykę bezpieczeństwa, musimy znać odpowiedź. Zarówno ze strony ekspertów jak i, co może ważniejsze, od samych mieszkańców - podkreśla Edward Lasok, prezydent Miasta Mysłowice.

Naszymi gośćmi będą także gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, prof. Jadwiga Stawnicka, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw, Joachim Piecha, wiceprezes firmy Proximus z Katowic oraz Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Przed konferencją odbędą się też zamknięte warsztaty dla grupy mieszkańców. Wnioski z tego spotkania przedstawimy na początku debaty z ekspertami.

Mieszkańcy opowiedzą nam, czy czują się bezpieczni w swoimi mieście, które miejsca ich zdaniem nie są bezpieczne, jakie są tu właściwie zagrożenia. Czy to źle oznakowane przejście dla pieszych, czy może miejsce gdzie zbierają się osoby, z którymi lepiej nie mieć do czynienia? Czy mieszkańcy boją się hord rozwrzeszczanych kibiców? Z listy zagrożeń stworzymy ranking najbardziej dotkliwych dla mieszkańców zjawisk. Wspólnie zastanowimy się także, jak je zmniejszyć. Może wystarczy wyciąć krzaki i postawić dodatkową latarnię? A może wyjściem jest zamknięcie bramy na podwórze? Czy są konieczne liczniejsze patrole straży miejskiej i policji?

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.