Prezydent Rybnika chce w centrum miasta uporządkować kwestię reklam. Ma tu powstać tzw. park kulturowy. - Walka z reklamami będzie bardzo trudna - ostrzega Anna Adamus-Matuszyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anna Adamus-Matuszyńska będzie jednym z gości konferencji z cyklu "Miasta Idei", którą "Gazeta Wyborcza" organizuje dziś w Rybniku. Będzie ona poświęcona reklamom w mieście.

- Tak długo, jak będziemy żyli w gospodarce wolnorynkowej, tak długo walka z reklamami będzie bardzo trudna - mówi dr Anna Adamus-Matuszyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Wyjaśnia, że to efekt rachunku ekonomicznego. Na reklamach zarabiają właściciele posesji, właściciele nośników, wykonawcy reklam. - Również my jako klienci potrzebujemy reklam, bo to dla nas informacja - mówi.

Potrzeba reklam nie usprawiedliwia chaosu

Podkreśla jednak, że to w żadnym wypadku nie usprawiedliwia chaosu i braku estetyki. - Samowola i psucie przestrzeni publicznej są niedopuszczalne. Wolny rynek i jego zasady nie zwalniają nas z obowiązku ustalenia reguł, gdzie i jakie reklamy mogą wisieć. Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich - mówi pani doktor.

Ważne jest jednak to, że nie może to być odgórny zakaz. Jej zdaniem reguły powinny być efektem konsultacji społecznych z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami.

- Reklamodawcy mogą zyskać na uporządkowaniu tych kwestii. Dziś reklamy giną w tłumie innych. Nawet krytycy i przeciwnicy reklam w mieście mogą zmienić zdanie, gdy zobaczą, że w tej dziedzinie panuje ład - dodaje.

" Miasto musi się podobać. Miasto bez kitu i kiczu"

Dzisiaj organizujemy w Rybniku spotkanie z cyklu "Miasta Idei". Podczas konferencji razem z gośćmi spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy musi być u nas brzydko. Co takiego sprawia, że nie szanujemy estetyki naszej wspólnej przestrzeni? Dlaczego nie chcemy żyć w ładnym miejscu? Wolimy je oglądać za granicą?

Omówimy też plan Rybnika, który chce stopniowo ograniczać liczbę reklam w pełnym zabytków centrum miasta. Czy taki plan ma w ogóle szanse powodzenia? Jak rozmawiać o takiej zmianie z mieszkańcami? Kto na tym straci, a kto zyska? Czy dziś ktoś w ogóle zwraca uwagę na reklamy w mieście? Jak powinny wyglądać dobre reklamy?

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym unikatowym projekcie! Spotykamy się na Kampusie UEK w Rybniku (ul. Rudzka 13c) o godz. 12.30. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. W dyskusji wezmą udział: Piotr Kuczera - prezydent Rybnika, Wojciech Student - doradca prezydenta Rybnika, Anna Adamus-Matuszyńska - ekspert PR, doradca miast z UE w Katowicach, Lech Kaczoń - prezes Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej, Aleksander Krajewski - społecznik i członek zarządu SARP w Katowicach, Justyna Szklarczyk-Lauer - kierowniczka Katedry Projektowania Graficznego ASP w Katowicach, Robert Konieczny - architekt, jeden z najczęściej publikowanych polskich architektów za granicą

Wcześniej, bo o godz. 10, odbędą się zamknięte warsztaty dla grupy mieszkańców, społeczników, architektów i przedsiębiorców.

Podczas warsztatów zastanowimy się razem z mieszkańcami, co jest dla nich ważne w przestrzeni miasta. Na chodniku, na ulicy, przy kościele, w parku. Na co, spacerując po mieście, zwiedzając je i używając każdego dnia, zwracają uwagę. Jaki element wystroju centrum miasta zapamiętują, co chętnie zastosowaliby we własnym ogrodzie, na swojej ulicy. Zapytamy mieszkańców, czy powiesiliby u siebie w ogrodzie reklamy i pod jakimi warunkami. Zapytamy, jak mieszkałoby im się z widokiem na płot pełen reklam. Jak przekonaliby sąsiada, by je ograniczył? Zapytamy też, co mieszkańcy sądzą o reklamach w centrum. Czy powinny wisieć w każdym miejscu, bo przecież każdy może się reklamować? Na koniec postaramy się przygotować projekt zasad reklamowania się w Rybniku. Będzie to punkt wyjścia do dalszych rozmów w tej sprawie.

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Od jakiegoś czasu próbuję porządkować ulice Gliwic - na miasto nie ma co liczyć, trzeba sprawy wziąć w swoje ręce. Zdejmuję nielegalne banery reklamowe wiszące na ogrodzeniach nieruchomości miejskich. Najbardziej bezczelne są "Chwilówki", które swoimi nielegalnymi stelażami z reklamami obsrały całe miasto (zresztą tak jak i pozostałe miasta w regionie, a pewnie w całej Polsce. Może ktoś pomoże? Wystarczą nożyce do metalu i dobre chęci by w parę godzin oczyścić dzielnicę z tej szpetoty. Proszę o kontakt: iks77@onet.pl
  @iks77 Jest to nielegalne działanie i podlega każe nawet więzienia w zależności od kwoty na jaką firma której ukradniesz banery je wyceni.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  dziwne. kraje, ktore gospodarke wolnorynkowa maja od dawna, nie sa jakos zasyfione reklamami. ile razy jade przez zagraniczne miasta to zachodze w glowe jak ci biedni ludzie maja wiedziec, ze tu odsysaja tluszcz z dupy, tam zageszczaja wlosy, a znowuz tu mozna spalic skore na solarce, zas wszedzie mozna pozyczyc kase, dostac karte kredytowa etc... naprawde biedni ci ludzie, nie maja tylu pozytecznych informacji.....
  @zawsze_edek Nie tylko te kraje. Już przekraczając granicę polsko-słowacką widać dużą różnicę: od małopolskiego NOCLEGI/ALKOHOLE24/KEBAB/NOCLEGI/KEBAB!!! do całkiem rozsądnej ilości reklam.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czy naprawdę właściciele mikro biznesów nie wiedzą, że obecnie każdy szuka towaru lub usługi w necie? Czas pstrokatych ulicznych reklam to wymysł lat 90-tych, który przeminął.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0