W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w piątek będziemy dyskutować o metropolii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak rolę Katowic w metropolii widzą w innych miastach? - Nie aspirujemy do roli lidera, nie chcemy konkurować w metropolii z Katowicami - zapewnia Adam Neumann, wiceprezydent Gliwic, i podkreśla, że sukces przedsięwzięcia będzie zależeć od dobrej współpracy.

Jego zdaniem nikomu nie grozi nadmierna rola jednego miasta, bo wszystkie są z sobą i tak połączone, a kilka jest pod względem wielkości porównywalnych z Katowicami. To w tym mieście mieścić się więc będą biura, ale o wspólnych sprawach metropolii decydować będą wszyscy razem.

Wiceprezydent Gliwic ma nadzieję, że metropolia w pierwszej kolejności zajmie się transportem publicznym i koleją regionalną od Pyskowic po Dąbrowę Górniczą, tak aby mieszkańcy naszego regionu nie musieli z zazdrością spoglądać np. na Trójmiasto.

Miasta idei w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

W piątek od godz. 10. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na zamkniętych warsztatach spotkają się liderzy opinii, społecznicy i przedstawiciele NGO z Katowic oraz sąsiednich miast - spotkanie z cyklu "Miasta Idei" organizuje "Gazeta Wyborcza" wraz z Urzędem Miasta w Katowicach.

O godz. 12.30 w tym samym miejscu rozpocznie się otwarta debata o roli Katowic w metropolii. Wstęp jest darmowy. Zastanowimy się, czy Katowice powinny być jak miasto Londyn w strukturze Wielkiego Londynu, czyli centrum administracyjno-biznesowym oraz kulturalnym. Jakie wymierne korzyści może dać pozostałym miastom budowa metropolii? Jak walczyć z mitem dominacji Katowic kosztem sąsiadów? Jak na co dzień realizować zasadę partnerstwa w metropolii?

Samorządowcy i eksperci odpowiedzą na pytanie: czym w pierwszej kolejności powinna zająć się metropolia? I wreszcie na koniec zastanowimy się, jakie są największe zagrożenia dla powodzenia tego projektu.

W debacie wezmą udział: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa, prof. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego.

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jaki stosunek do Katowic mają inne miasta pokazują "goście" debaty. Oprócz Prezydent Zabrza nie ma nikogo!! z Gliwic, Tychów, Sosnowca, Dąbrowy G. Krupa jest sam ze swoimi aspiracjami
  już oceniałe(a)ś
  2
  0