W ramach projektu Miasta Idei w Jaworznie odbędzie się w środę debata "Centrum dla ludzi czy dla samochodów?". Organizatorami są władze Jaworzna oraz "Gazeta Wyborcza".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konferencja rozpocznie się o godz. 12 w Teatrze Sztuk w Jaworznie przy ul. Mickiewicza 2, a o godz. 10 w tym samym miejscu zaplanowano zamknięte warsztaty dla grupy ekspertów i mieszkańców. Wnioski z nich przedstawimy na konferencji.

Będziemy dyskutować m.in. o tym, czy należy budować kilkupasmowe drogi przez centra miast, żeby ułatwić życie kierowcom, czy też może nakłonić ich, żeby w ogóle tędy nie jeździli. Wspólnie z fachowcami chcemy zastanowić się nad tym, co można skorzystać na ograniczaniu ruchu w miastach, oraz nad tym, jak mądrze tworzyć alternatywne rozwiązania dla prywatnego transportu - jaką rolę odgrywać mogą trakty piesze, drogi rowerowe i komunikacja publiczna.

Zaproszeni specjaliści od transportu

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, dr Krzysztof Bierwiaczonek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno, Grzegorz Sapoń, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, oraz eksperci od transportu: prof. Kazimierz Kłosek z Politechniki Śląskiej i dr Michał Beim z Instytutu Sobieskiego.

Beim jest zwolennikiem oddawania przestrzeni miejskiej ludziom. Krytykował m.in. przyciski na przejściach dla pieszych. - To wzbudza frustrację, zniechęca do mieszkania w śródmieściu, sprzyja wyprowadzkom za miasto. W Niemczech większość ulic w miastach jest objęta tzw. strefą 30 km na godz. W takich strefach pieszy ma prawo przechodzić wszędzie. A jeśli już są przejścia ze światłami, to przyjmuje się, że czas oczekiwania na zielone nie może przekraczać 45-60 sekund. W takich miastach, gdzie piesi nie są dyskryminowani, przyjemniej się mieszka - mówił "Wyborczej".

Przypominał też słowa Jana Gehla, jednego z najwybitniejszych duńskich urbanistów, który radzi, by traktować pieszych i rowerzystów tak poważnie, jak zwykliśmy traktować samochody. Zdaniem Beima władze polskich miast nie stosują się do tej rady i wolą tworzyć nowe miejsca parkingowe kosztem chodników.

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych, jak i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem