Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gmina Jasienica graniczy z Bielskiem-Białą, mieszka tam wiele osób pracujących w bielskich firmach. Podobnie jak inne gminy w całym regionie od jesieni do wiosny boryka się z problemem smogu. Samorząd stara się walczyć z tym zjawiskiem na różne sposoby.

Kolejnym ma być stosowanie w piecach specjalnego preparatu, który – według producentów – ma ograniczać zjawisko niskiej emisji. Zaprezentowano go na zorganizowanym przez urząd spotkaniu „Gmina Jasienica bez smogu”. – Pierwsze prezentacje wyglądają zachęcająco, warto więc w praktyce przetestować działanie preparatu – powiedział Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy.

Preparat ogranicza szkodliwą emisję

Jak informuje Urząd Gminy, preparat można stosować w domowych piecach węglowych jako dodatek do paliwa, który pozwoli na zminimalizowanie smogu. To kompozycja naturalnych minerałów, która umożliwia dopalanie węgla w palenisku, powodując w ten sposób redukcję ilości sadzy w kominie. Podwyższa on temperaturę spalania, co zwiększa jego efektywność o jedną trzecią, a tym samym oszczędność opału.

– Przede wszystkim jednak wyższa temperatura spalania w efekcie ogranicza wydzielanie dymu, pyłów, a także innych szkodliwych substancji. Dodatkowo, wchodząc w reakcję sorbent eliminuje szkodliwe oddziaływanie na ekrany wodne kotła i inne metalowe urządzenia, przedłużając ich trwałość – wyjaśnia Urząd Gminy.

Preparat ma redukować tlenki siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, w tym niezwykle szkodliwą rtęć, a poprzez wprowadzenie do procesu spalania odczynu zasadowego powoduje korzystne zobojętnienie spalin.

Według producenta, preparat ma zastosowanie zarówno w dużych elektrowniach węglowych, jak i w małych kotłach i piecach opalanych węglem czy drewnem. Sorbent to wieloskładnikowy produkt wytworzony na bazie rodzimych kruszyw, glinki kaolinowej i węglanu wapnia, a także naturalnych związków torfu. Producent podkreśla też jego wysoką wydajność – w praktyce zastosowanie preparatu sprowadza się do wymieszania go z opałem w proporcji 2 do 100, czyli do 1 tony opału dodaje się 20 kg sorbentu.

Bezpłatne próbki dla mieszkańców

Jak informuje Urząd Gminy, preparat posiada certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakłady Higieny. – Łatwo się naocznie przekonać, używając próbki naszego preparatu, że piec czy kocioł opalany węglem może nie dymić. Mgiełka wydostająca się z komina jest prawie niezauważalna – zapewnia generalny krajowy dystrybutor preparatu.

– Dystrybutor zgodził się dostarczyć bezpłatne próbki do naszej gminy, zamierzamy poprzez sołtysów rozdać je w sołectwach, zwłaszcza tym mieszkańcom, którzy posiadają stare kotły, i wypróbować – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Dodaje, że sorbent zostanie przetestowany również w kotłowniach strażnic OSP w Międzyrzeczu Dolnym i Międzyrzeczu Górnym. – To dwa ostatnie już komunalne budynki użyteczności publicznej w naszej gminie, które jeszcze mają ogrzewanie węglowe, w pozostałych ogrzewanie zmieniliśmy na ekologiczne – wyjaśnia wójt.

„Czyste powietrze” w gminach

Bez prowadzonych na szeroką skalę działań Polska nie poradzi sobie z problemem smogu. Sytuację ma poprawić rządowy program „Czyste powietrze”, który w naszym regionie realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery z domów jednorodzinnych. Właściciele istniejących budynków lub ci, którzy dopiero je budują, mogą otrzymać dotacje na różnego rodzaju działania, m.in. wymianę kotła lub termomodernizację domów.

Po wprowadzonych w lecie zmianach we wdrażaniu programu mogą uczestniczyć samorządy. Ma to na celu ułatwienie dostępu do niego zainteresowanym osobom. Chodzi o to, aby osoby chcące np. wymienić stary piec mogły składać wnioski o dotację tam, gdzie mieszkają.

Kolejnym miastem, które zdecydowało się na taką współpracę z funduszem, jest Zawiercie. Porozumienie w tej sprawie podpisano 4 grudnia. Do tej pory takie umowy zawarto z 24 gminami z województwa śląskiego. Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności programu oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców regionu.

Beneficjenci programu mogą składać wnioski także w biurze WFOŚiGW w Katowicach oraz punktach w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.