Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzymało 27 mln zł preferencyjnego kredytu na budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. To strategiczna inwestycja w miejskiej ciepłowni. Dzięki niej ciepło będzie wytwarzane w warunkach spełniających surowe normy ekologiczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzymała 27 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To znaczące wsparcie wartej 51,7 mln zł inwestycji polegającej na budowie instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu PEC.

Inwestycja potrzebna Gliwicom

Jak wyjaśnia Urząd Miejski w Gliwicach, instalacja będzie wyposażona w nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie ochrony powietrza budowane w technologii umożliwiającej redukcję emisji zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku siarki, tlenków azotu, fluorowodoru, amoniaku i pyłu. Dzięki instalacji kotłownia rusztowa w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej będzie spełniała rygorystyczne normy ochrony środowiska.

– Inwestycja jest bardzo potrzebna Gliwicom. Nowe rygorystyczne normy ochrony środowiska zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW będziemy na nie przygotowani. Będzie to preferencyjny kredyt z opcją częściowego umorzenia – mówi Rudolf Widziszowski, prezes PEC w Gliwicach.

Kotłownia będzie nowoczesna

Dzięki inwestycji rocznie do atmosfery trafi o ponad 540 ton zanieczyszczeń gazowych mniej. Będzie to kolejna kotłownia w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, która dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu zostanie zaopatrzona w instalację oczyszczania powietrza i spełni najsurowsze normy zawarte w europejskich konkluzjach BAT.

– Każda inwestycja, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście, jest niezwykle cenna. Ta, którą realizować będzie nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, z pewnością pozytywnie wpłynie na to, czym oddychamy. Miasto będzie wspierać każdą inicjatywę, która przyczyni się do lepszego traktowania naszego środowiska naturalnego. Gliwice muszą stawać się miastem coraz bardziej ekologicznym – mówi Janusz Moszyński, pełniący obowiązki prezydenta Gliwic.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem