PGE Energia Odnawialna podpisała umowę na budowę magazynu energii na górze Żar. Nowatorska instalacja będzie gotowa do końca maja przyszłego roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Transformacja energetyczna to konieczność, przed którą stoi zarówno Polska, jak i inne kraje. Naukowcy już od lat podkreślają, że bez czerpania w coraz większym stopniu energii z odnawialnych źródeł, z takimi problemami, jak zagrażające nam zmiany klimatyczne, sobie nie poradzimy.

Dynamika przyrostu energii pochodzącej z wiatru i słońca jest na świecie bardzo duża, a kolejne lata będą pokazywały, że ludzie coraz bardziej odchodzą od paliw kopalnych. Według znawców tematu docelowo to właśnie paliwa kopalne powinny być rezerwą dla źródeł odnawialnych.

Jednak wciąż nie brakuje problemów technicznych. Specjaliści podkreślają, że odnawialne źródła są niestabilne. Działają wtedy, gdy świeci słońce lub wieje wiatr. Gdy jest inaczej, energii może brakować. Z kolei, gdy słońce świeci intensywniej albo bardziej wieje, energii jest więcej niż potrzeba, co może uszkadzać instalacje. Dlatego potrzebne są odpowiednie magazyny energii.

Instalacja demonstracyjna na górze Żar

Jedno z tego typu urządzeń do końca maja przyszłego roku powstanie na górze Żar w Beskidach. Zbuduje je PGE Energia Odnawialna, tuż obok należącej do tej spółki farmy fotowoltaicznej. Kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh dostarczy konsorcjum, którego liderem jest My-Soft, spółka od wielu lat specjalizująca się w tego typu zamówieniach.

Jak podkreśla PGE Energia Odnawialna, będzie to instalacja demonstracyjna, służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”.

Celem projektu, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

– Nasze najnowsze przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, realizowane we współpracy z CIM-mes Projekt, spółką specjalizującą się w wykonywaniu wysoko wyspecjalizowanych obliczeń inżynieryjnych, jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii, co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Magazyn zostanie włączony do sieci

Stosowane dotychczas metody wykorzystujące duże jednostki wytwórcze, posiadające odpowiednie rezerwy mocy, okazały się niewystarczające. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, stabilizacja powinna mieć miejsce jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.

Zgodnie z warunkami umowy, My-Soft zainstaluje magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania w ciągu sześciu miesięcy.

Magazyn składać się będzie z dwóch kontenerów wyposażonych w układ bateryjny w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej oraz przekształtnik zmieniający prąd stały w zmienny. Całość będzie zdalnie nadzorowana przez układ sterowania. My-Soft zbuduje też stację transformatorową wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz przyłączem elektroenergetycznym.

Magazyn energii zostanie włączony do sieci średniego napięcia i poddany testom pod kątem współpracy z siecią elektroenergetyczną. Umożliwi to opracowanie modelu rozliczeń z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Jak przypomina Maciej Gelberg z PGE Energia Odnawialna, zbudowana na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m kw.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czyli nic nowego, po prostu trochę większa bateria akumulatorów litowo-jonowych. Nie warto o tym pisać, żadnej nowej jakości to nie wnosi a za kilka tysięcy cykli ładowania-rozładowania pojawi się problem utylizacji zużytych akumulatorów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  750 kWh to dobre dla jednej chałupki o paru mieszkańcach................a koszt prawdopodobnie kilka milionów............tak to wygląda od strony finansowej
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  750 kWh. Ciekawe ile to kosztuje?
  @nikanor
  Same akumulatory około 200$ za kWh w hurcie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0