Władze Rudy Śląskiej zdobyły 5,1 mln zł unijnej dotacji na inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wykonanie 170 instalacji w domach jednorodzinnych. Takie przedsięwzięcia pozwalają na ograniczenie szkodliwej emisji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najwięcej ze zdobytej kwoty, bo prawie 3,5 mln zł, będzie stanowić dofinansowanie do budowy instalacji OZE w domach jednorodzinnych. – To drugi etap naszego programu. Przyznane nam pieniądze z Unii Europejskiej pozwolą na dofinansowanie 172 takich instalacji. Niebawem ogłosimy przetarg na dostawę i montaż tych urządzeń w budynkach, a następnie będziemy zawierali umowy z mieszkańcami określające prawa i obowiązki poszczególnych stron – wyjaśnia Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Jak przypomina urząd miejski, do tej pory dzięki zdobytym pieniądzom miasto dofinansowało montaż 51 instalacji OZE w domach. Teraz urząd przygotowuje się do trzeciego etapu tego przedsięwzięcia. Zgłosiło się do niego 195 osób, które chciałyby w swoich domach korzystać z energii odnawialnej. – Obecnie kończą się prace nad opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie. Konkurs w tej sprawie ma być ogłoszony jeszcze w tym roku – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Fotowoltaika i pompy ciepła

Zdobyte właśnie przez miasto pieniądze zostaną przeznaczone także na wykonanie instalacji OZE w budynkach komunalnych. Na dachu budynku przy ul. Raciborskiej 10 w Rudzie zostanie zamontowanych 36 kolektorów słonecznych. Wykorzystane zostaną do podgrzania wody użytkowej. Koszt inwestycji wyniesie 350 tys. zł, z czego dofinansowanie to prawie 300 tys. zł.

Kolejna inwestycja będzie dotyczyć budowy instalacji fotowoltaicznej na czterech budynkach przy ul. Szczęść Boże 62. Będzie to 56 modułów fotowoltaicznych służących do produkcji prądu. Dodatkowo zamontowana zostanie pompa ciepła, która będzie wykorzystywana do podgrzania wody użytkowej. Przedsięwzięcie będzie kosztować ok. 420 tys. zł, a samo dofinansowanie wyniesie ok. 345 tys. zł.

Kolejna instalacja OZE, która zostanie realizowana ze wsparciem unijnych pieniędzy, będzie dotyczyć budowy pompy ciepła w budynku biblioteki przy ul. Kaczmarka 38 w Halembie. Zastąpi ona dotychczasowe źródło ciepła, jakim jest nieekologiczny kocioł węglowy. Zadanie jest warte ok. 145 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie ponad 120 tys. zł.

Ostatnia z ekologicznych inwestycji będzie dotyczyć budowy instalacji fotowoltaicznej dla budynku siedziby Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także oczyszczalni ścieków Halemba-Centrum. Wartość prac to ponad 2,2 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie blisko 1 mln zł.

Pieniądze z UE i WFOŚiGW

Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych. W ciągu ostatnich pięciu lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad 1 tys. modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje m.in. na terenie basenu letniego, a w 2016 r. roku instalacje powstały dla trzech obiektów sportowych – basenu przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie.

Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu obiektów oświatowych. Moduły fotowoltaiczne zostały zainstalowane również na przychodni przy ul. Siekiela, dwóch budynkach urzędu miasta oraz budynku straży miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Przeprowadzono też wiele projektów polegających na termomodernizacji budynków oraz ograniczeniu niskiej emisji. Część z tych inwestycji była współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Miasto nadal zamierza sięgać po unijne pieniądze na instalacje produkujące zieloną energię. – W konkursie, który ma być ogłoszony jeszcze w tym roku, będziemy się starać o kolejne środki na przedsięwzięcia z zakresu OZE w budownictwie jednorodzinnym, a także zamierzamy wnioskować o pieniądze na instalacje fotowoltaiczne dla Miejskiego Przedszkola nr 42, Zespołu Szkół Muzycznych oraz dwóch szkół podstawowych: nr 2 i nr 16 – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem