Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Kampania „Rower pomaga” to największa w Polsce akcja łącząca aspekty społeczne i ekologiczne. Przyłączyć do niej może się każdy chętny. Jej zasady są proste. Fundacja Ekologiczna „Arka” z Bielska-Białej namawia wszystkich do jeżdżenia na rowerze i wpisywania przejechanych kilometrów na stronie www.rowerpomaga.pl. Przejechane na rowerach kilometry dzięki sponsorom wymieniane są na rowery, które ekolodzy przekazują dzieciom z domów dziecka.

– Namawiamy do jazdy na rowerze, ponieważ poprawia to kondycję i przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, które wytwarzają silniki samochodów. Po wpisaniu przejechanych kilometrów rowerzyści od razu widzą w specjalnym kalkulatorze, o ile ograniczyli emisję dwutlenku węgla – wyjaśnia Wojciech Owczarz, szef Arki.

Rekordowa akcja

W zeszłym roku, podczas czwartej edycji akcji, rowerzyści przejechali łącznie ponad 50 mln km, a Arka rozdała dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych 61 wymarzonych rowerów. W ostatnich miesiącach ekolodzy prowadzili piątą edycję kampanii. Podsumowali ją 24 października na rynku w Bielsku-Białej.

– To była rekordowa akcja „Rower pomaga”. Razem przejechaliśmy 62 mln rowerowych kilometrów. Dzięki temu dzieci otrzymały kolejnych 10 rowerów. To niesamowite, że niewielkiej organizacji z Bielska-Białej udaje się już piąty rok z rzędu przygotować tak ogromne działanie ekologiczno-społeczne – dodaje Owczarz.

W tym roku Arka zaprosiła do rywalizacji całe miasta. Rowerową stolicą polski zostały Katowice, gdzie uczestnicy akcji przejechali ponad 1,3 mln rowerowych kilometrów.

Akcję „Rower pomaga” wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.