Dotacje na opracowanie projektów, a następnie urządzenie Zielonych Pracowni przyznaje od kilku lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki temu w całym regionie powstało już ponad 250 nowoczesnych sal do nauki biologii, przyrody, ekologii czy geografii. WFOŚiGW na ich wyposażenie przeznaczył już około 8,5 mln zł.
Kolejna ekologiczna Zielona Pracownia została 16 października otwarta w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w rudzkiej dzielnicy Nowy Bytom. Dzięki niej uczniowie placówki będą mogli uczyć się przedmiotów przyrodniczych przy pomocy nowoczesnych sprzętów multimedialnych i wysokiej jakości pomocy naukowych.
– W centralnej części naszej pracowni znajdują się stoły oraz dopasowane krzesła, a przy jednej ze ścian osiem stałych stanowisk mikroskopowych. Został również wydzielony kącik ekologiczny wyłożony sztuczną trawą, wyposażony w siedziska, pufy i poduszki, wykorzystywany podczas przeprowadzania z dziećmi zajęć ekologicznych czy też gier dydaktycznych – wymienia Iwona Dutkiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
W pracowni nie brakuje także prawdziwych roślin w małych szklarniach, roślin doniczkowych oraz akwarium, w którym uczniowie będą hodowali rybki. W wyposażeniu pracowni znalazły się też słomkowe rolety oraz plansze ekologiczne. – Na jakość prowadzonych zajęć wpłynie z pewnością zakup wizualizera, monitora dotykowego oraz laptopa. Pozwolą one na rozwijanie pasji i umiejętności uczniów, a przez to wpłyną na poszerzenie wiedzy w zakresie zdrowego i ekologicznego stylu życia – dodaje Iwona Dutkiewicz.
Ekotorium to jedna z trzech Zielonych Pracowni, które w tym roku zostały otwarte w szkołach w Rudzie Śląskiej. Oprócz niej takie sale powstały w Szkole Podstawowej nr 25 w Halembie oraz w Niepublicznej Podstawowej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kochłowicach.
Każde z tych miejsc otrzymało dotację w wysokości 30 tys. zł pochodzącą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ostatnich dniach Zielone Pracownie uruchomiono także w innych miejscach w województwie śląskim. Na przykład w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gorzyczkach otwarto pracownię Zielony Zakątek. Jak informuje WFOŚiGW, sala została kompleksowo wyremontowana oraz doskonale wyposażona. Jedną ze ścian zdobi efektowna fototapeta z widokiem lasu i wodospadu. Na oknach zawisły rolety z widokiem morza.
W pracowni pojawił się mechaniczny oczyszczacz powietrza, a także jego naturalne odpowiedniki w postaci paprotek. Zamieszkały tutaj także dwa żółwie – Tuptuś i Błyskawica, które już stały się ulubieńcami uczniów. Zakupione zostały nowoczesne pomoce dydaktyczne, m.in. mikroskopy i małe laboratoria, które pozwolą na efektywne i bezpieczne przyswajanie wiedzy przyrodniczej.
W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Zajączkach Drugich w gminie Krzepice została otwarta pracownia Ekozajączek, a w Szkole Podstawowej nr 6 w Czuchowie powstała pracownia Ekologika. Z kolei Leśny Zakątek to nazwa Zielonej Pracowni, którą otwarto w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Sala jest bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne i ma imponujący wystrój – fototapeta błędowskiego lasu oraz zdjęcia grzybów przypominają uczniom o żywych lekcjach przyrody w lesie. W sali oprócz ładnych mebli są mikroskopy, model tułowia człowieka, wizualizer, monitor interaktywny oraz kamera cyfrowa.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze