Władze Mysłowic podpisały porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki niemu mieszkańcy miasta łatwiej skorzystają z programu "Czyste powietrze".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bez szeroko zakrojonych działań Polska nie poradzi sobie z problemem smogu, który truje nas od jesieni do wiosny. Sytuację ma poprawić rządowy program „Czyste powietrze”, który w naszym regionie realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery z domów jednorodzinnych. Właściciele istniejących budynków lub ci, którzy dopiero je budują, mogą otrzymać dotacje na różnego rodzaju działania, m.in. wymianę kotła lub termomodernizację domów. Maksymalny koszt, od którego liczone jest dofinansowanie, to 53 tys. zł.

Do tej pory złożono około 10 tys. wniosków na blisko 150 mln zł dotacji i około 50 mln zł pożyczki. Są szanse, że mieszkańcy otrzymają pieniądze w tym roku.

Udogodnienie dla mieszkańców

Po wprowadzonych w lipcu zmianach we wdrażaniu programu „Czyste powietrze” mogą uczestniczyć gminy. Ma to na celu ułatwienie dostępu do niego zainteresowanym osobom. Kolejnym miastem w naszym regionie, które się na to zdecydowało, są Mysłowice.

Stosowne porozumienie, ustalające zasady wspólnej realizacji programu „Czyste powietrze”, 11 października podpisali Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, oraz Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Zgodnie z porozumieniem na terenie Mysłowic powstanie punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”, który będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać wstępnej ich weryfikacji.

– Już w najbliższym czasie mieszkańcy, którzy chcą złożyć wniosek do programu „Czyste powietrze”, będą mogli zrobić to w mysłowickim magistracie. Bardzo się cieszę, gdyż jest to niewątpliwe udogodnienie dla naszych mieszkańców – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic. – Ponadto w punkcie konsultacyjnym, który powstanie, będą mogli uzyskać wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego programu – dodaje prezydent.

Umowy do 2027 r.

Mysłowice to 22. gmina z terenu województwa śląskiego, która podpisała z WFOŚiGW porozumienie o współdziałaniu w obsłudze programu „Czyste powietrze”. Co ważne, kolejne samorządy zgłaszają chęć współpracy.

Jak podkreśla Wojewódzki Fundusz, deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności programu „Czyste powietrze” oraz dotarcie do jak największej liczby mieszkańców województwa. Umożliwienie składania wniosków w gminach to dla beneficjentów duże udogodnienie.

Chętni do udziału w programie mogą składać wnioski także w biurze w Katowicach oraz punktach w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Program „Czyste powietrze” ma być realizowany do 2029 r. Podpisywanie umów na dofinansowanie jest przewidziane do końca 2027 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem