Spółka Nitroerg w swoim zakładzie w Krupskim Młynie uruchomiła nową linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego Nitrocet 50. To jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie, za pomocą której wytwarzany jest ten produkt. Nowa, warta 77 mln zł inwestycja znacząco zwiększy moce produkcyjne firmy, jednocześnie sprawi, że wytwarzanie będzie bardziej przyjazne środowisku.
W uroczystym otwarciu linii, które miało miejsce 25 września, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski – prezes i wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
– To dla mnie radość, że mogę uczestniczyć w otwarciu nowej linii technologicznej, która pozwoli Nitroergowi eksportować o 50 proc. więcej niż do tej pory. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takie firmy, które odpowiadają na najnowsze trendy gospodarcze zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej – mówił premier Morawiecki.
Dzięki nowej linii produkcyjnej wzrośnie wydajność i poprawi się bezpieczeństwo całego procesu produkcji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii odzyskane w trakcie procesu kwasy azotowy i siarkowy zostają poddane pełnemu recyklingowi.
Oddana do użytku instalacja zwiększyła możliwości produkcji uszlachetniacza do paliw do ok. 24 tys. ton rocznie. Dodatek do oleju napędowego w Krupskim Młynie wytwarzany jest od 1998 r. Dotychczas dwie instalacje zapewniały zdolność produkcyjną na poziomie 16 tys. ton rocznie.
– Produkcja dodatku do oleju napędowego wykorzystywanego w silnikach Diesla jest jednym z trzech głównych obszarów działalności Nitroergu. Otwieramy nową instalację, która praktycznie podwaja nasze zdolności produkcyjne. Dzięki temu będziemy mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynków w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Światowe trendy oraz analizy, które prowadzimy, pokazują, że popyt będzie w kolejnych latach wzrastał. Już rozpoczynamy prace nad kolejnymi uszlachetniaczami na bazie nitrocetu, które będą mogły być wykorzystywane m.in. w okrętach, lokomotywach, maszynach górniczych – podkreślał Grzegorz Sosna, prezes spółki Nitroerg.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach znacząco przyczynił się do realizacji tej inwestycji. Na budowę instalacji przekazał pożyczkę w wysokości 24,7 mln zł.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze