W Krupskim Młynie uruchomiono nową linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego, która jest bardziej przyjazna dla środowiska. Inwestycję wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spółka Nitroerg w swoim zakładzie w Krupskim Młynie uruchomiła nową linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego Nitrocet 50. To jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie, za pomocą której wytwarzany jest ten produkt. Nowa, warta 77 mln zł inwestycja znacząco zwiększy moce produkcyjne firmy, jednocześnie sprawi, że wytwarzanie będzie bardziej przyjazne środowisku.

Kwasy zostaną poddane recyklingowi

W uroczystym otwarciu linii, które miało miejsce 25 września, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski – prezes i wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– To dla mnie radość, że mogę uczestniczyć w otwarciu nowej linii technologicznej, która pozwoli Nitroergowi eksportować o 50 proc. więcej niż do tej pory. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takie firmy, które odpowiadają na najnowsze trendy gospodarcze zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej – mówił premier Morawiecki.

Dzięki nowej linii produkcyjnej wzrośnie wydajność i poprawi się bezpieczeństwo całego procesu produkcji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii odzyskane w trakcie procesu kwasy azotowy i siarkowy zostają poddane pełnemu recyklingowi.

Zwiększona produkcja

Oddana do użytku instalacja zwiększyła możliwości produkcji uszlachetniacza do paliw do ok. 24 tys. ton rocznie. Dodatek do oleju napędowego w Krupskim Młynie wytwarzany jest od 1998 r. Dotychczas dwie instalacje zapewniały zdolność produkcyjną na poziomie 16 tys. ton rocznie.

– Produkcja dodatku do oleju napędowego wykorzystywanego w silnikach Diesla jest jednym z trzech głównych obszarów działalności Nitroergu. Otwieramy nową instalację, która praktycznie podwaja nasze zdolności produkcyjne. Dzięki temu będziemy mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynków w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Światowe trendy oraz analizy, które prowadzimy, pokazują, że popyt będzie w kolejnych latach wzrastał. Już rozpoczynamy prace nad kolejnymi uszlachetniaczami na bazie nitrocetu, które będą mogły być wykorzystywane m.in. w okrętach, lokomotywach, maszynach górniczych – podkreślał Grzegorz Sosna, prezes spółki Nitroerg.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach znacząco przyczynił się do realizacji tej inwestycji. Na budowę instalacji przekazał pożyczkę w wysokości 24,7 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem