"Z Beskidów w Świat", "Czas na Las", "Ekologiczne Laboratorium Przyszłości" - to nazwy nowych "Zielonych Pracowni", które powstały w naszym regionie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach konkursu „Zielona Pracownia” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznaje szkołom dotacje na wykonanie sal, w których uczniowie uczą się przyrody, chemii, biologii, geografii czy ekologii.

Pomogli sponsorzy

W ciągu pięciu lat WFOŚiGW na wyposażenie 250 placówek edukacyjnych przeznaczył już 8,5 mln zł. Teraz w regionie uruchamiane są kolejne takie sale. „Zieloną Pracownię” otwarto m.in. 27 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej. Mikroskopy, stacje pogodowe, komplety doświadczalne LaboLab, modele pokazowe, zestawy skał i minerałów oraz nowoczesny sprzęt multimedialny – to tylko kilka narzędzi, jakie czekają na dzieci w „Kłodnickim Laboratorium Przyrody”.

Nowa przestrzeń powstała dzięki pomysłowości i pasji pracujących tutaj pedagogów i wspierających ich rodziców dzieci, którzy wspólnie stworzyli cały projekt i zdobyli pieniądze.

W konkursie WFOŚiGW szkole udało się zdobyć 37,5 tys. zł na zakup sprzętu, pomocy naukowych i mebli. Żeby jednak wszystkie te narzędzia mogły się pojawić w pracowni, sala w ponad stuletnim budynku musiała przejść remont.

Trzeba było wymienić instalacje, zamontować podwieszany sufit, położyć trwałe winylowe podłogi i pomalować ściany. Koszty remontu wyliczono na 32 tys. zł. Szkoła poprosiła o pomoc sponsorów. Pomogła firma PreZero.

Tężnia w szkole

Nie jest to jedyna „Zielona Pracownia”, którą otwarto w ostatnim czasie. W Szkole Podstawowej w Jaworzynce powstała ekopracownia „Z Beskidów w Świat”, która będzie ważnym elementem edukacji regionalnej. Fotorolety okienne przedstawiają zdjęcia płazów i gadów karpackich, a w gablotach eksponowane są skały i minerały z regionu. W pracowni powstał kącik badacza do zadań praktycznych – pracy z mikroskopem, przeprowadzania doświadczeń i pomiarów.

„Czas na Las” to pracownia uruchomiona w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Łaziskach Górnych. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w pracowni zainstalowano tężnię, zakupiono pomoce dydaktyczne, plansze, mikroskopy, sprzęt multimedialny, a także elementy stanowiące wyposażenie klasy, nadające jej leśnego charakteru.

Pracownia otwarta w Szkole Podstawowej nr 11 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach nosi nazwę „Ekologiczne Laboratorium Przyszłości”. Zakupiono tu m.in. mikroskopy, zestawy do badania czystości wody i powietrza, interaktywną tablicę oraz meble. W „Laboratorium” uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę poprzez samodzielne prowadzenie ciekawych doświadczeń i badań.

Z kolei w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Radlinie powstała pracownia „Wesoła Pszczółka”, a w Szkole Podstawowej nr 3 w Wojkowicach uruchomiono „Ekodziuplę”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem