Sześć żółwi błotnych zostało wpuszczonych do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w nadleśnictwie Siewierz. To jedyne miejsce na południu Polski, gdzie można je zobaczyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żółwie błotne to piękne i niezwykle cenne oraz rzadkie zwierzęta. W Polsce niewiele jest miejsc, w których występują. Od 9 sierpnia wszyscy chętni mogą je oglądać w nadleśnictwie Siewierz, gdzie zamieszkało sześć osobników.

– Niektórzy może zastanawiają się, dlaczego leśnicy zajmują się np. żółwiami. A przecież ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa – mówił Grzegorz Cekus, nadleśniczy w nadleśnictwie Siewierz, podczas spotkania z okazji wypuszczenia zwierząt do specjalnie przygotowanego oczka wodnego.

Obiekt wpisany w starodrzew

Żółwie w wieku od 7 do 10 lat przyjechały do nadleśnictwa Siewierz z inicjatywy Lasów Państwowych przy wsparciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomysł, aby stworzyć przy tutejszym Ośrodku Edukacji Leśnej stanowisko tego niezwykle rzadko występującego w przyrodzie gatunku, narodził się rok temu i został zrealizowany w rekordowym tempie.

– Rozpoczęliśmy realizację wspaniałej idei ochrony żółwia błotnego obliczonej na lata – mówił Adam Hryniewicz, herpetolog z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Pięknie wpisujące się w starodrzew dydaktyczne oczko wodne zostało urządzone we współpracy leśników z przedsiębiorstwem Promag prowadzącym kopalnię dolomitu w Żelisławicach koło Siewierza oraz z firmą Żywiec-Zdrój, producentem wody źródlanej z Rzeniszowa nieopodal Siewierza.

Obiekt, do którego wypuszczono żółwie, spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Oczko wodne ma maksymalną głębokość 2 m, zapewniającą bezpieczne przetrwanie przez żółwie zimy, a jego otoczenie nawiązuje do naturalnych ekosystemów wodno-lądowych. Obiekt jest też zabezpieczony przed ewentualnymi ucieczkami żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających.

Według Adama Hryniewicza miejsce przygotowane dla żółwi jest dużo lepsze niż np. w ogrodzie zoologicznym, gdyż w Siewierzu żółwie będą żyły na świeżym powietrzu i w dużym akwenie.

Poszukują miejsca do introdukcji

Jak podkreślił nadleśniczy Grzegorz Cekus, stanowisko żółwi w Siewierzu jest jedynym między Warszawą a Wiedniem, jeśli nawiązuje się do pierwszego szlaku kolejowego w Królestwie Polskim, biegnącego w pobliżu – przez Myszków, Zawiercie i Łazy. Według leśników takie odwołanie się do historii jest jak najbardziej uzasadnione. Kiedy w połowie XIX w. oddawano do użytku kolej warszawsko-wiedeńską, jedyny przedstawiciel żółwi w Polsce występował w naturze powszechnie. Dziś jest pod ścisła ochroną, wpisany do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem.

Czy żółwie zadomowią się w Siewierzu, okaże się już niebawem. Jak mówił Adam Hryniewicz, jeśli przetrwają najbliższą zimę, są duże szanse, aby ten gatunek na stałe tutaj zamieszkał.

Równocześnie trwają poszukiwania dogodnego miejsca do naturalnej introdukcji żółwia błotnego w nadleśnictwie Siewierz. Jeśli plan się powiedzie, za kilka lat jest szansa na stworzenie stanowiska tego gatunku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W akcji wypuszczania żółwi wzięli udział m.in. Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Edward Suski, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach, Liliana Armatys, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach i Ewa Cofała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który od lat współpracuje z Lasami Państwowymi.

Żółw błotny

Długość pancerza tego zwierzęcia wynosi od 12 do 38 cm, a masa to nawet 1 kg. Żółwie błotne żyją od 40 do 60 lat, chociaż niektóre źródła podają, że mogą przeżyć nawet ponad 100 lat. Samce dojrzewają wcześniej od samic i zazwyczaj są od nich mniejsze.

Gatunek od 1996 r. jest na czerwonej liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), a do polskiej czerwonej księgi jest wpisany od 2001 r. Największe ostoje tego gada w Polsce znajdują się m.in. w Sobiborskim Parku Krajobrazowym, Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, parku narodowym Bory Tucholskie, Kozienickim Parku Krajobrazowym, Zaborskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej, rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, parku krajobrazowym Puszcza Zielonka, rezerwacie przyrody Ostoja Żółwia Błotnego w gminie Osieczna koło Leszna i rezerwacie przyrody Borowiec w gminie Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem