Czy korzystanie z energii słonecznej się opłaca? Przykłady na to, że tak, można znaleźć m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie mieszkańcy płacą niższe rachunki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nawet o jedną czwartą mniej za ciepłą wodę płacą mieszkańcy budynków komunalnych w Rudzie Śląskiej, na których zamontowane zostały solary do podgrzewania wody. Takie instalacje działają od trzech lat w trzech budynkach: przy ul. Jankowskiego 6 i 8 oraz przy ul. Piernikarczyka 4. Władze miasta planują zrealizować kolejne inwestycje tego typu. Na początku roku miasto złożyło wnioski o dofinansowanie tych inwestycji z funduszy unijnych.

Pieniądze z WFOŚiGW w Katowicach

Jak wyjaśnia urząd miejski, instalacje solarne w budynkach przy ul. Jankowskiego 6 i 8 w Wirku oraz Piernikarczyka 4 w Bielszowicach zainstalowane zostały w 2015 r. – Inwestycje zdecydowaliśmy się wykonać w tych budynkach wielorodzinnych, które generują największe koszty eksploatacyjne. Ich wytypowanie poprzedzone zostało dokładną analizą, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na media – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Łącznie na montaż i uruchomienie tych instalacji miasto wydało blisko 600 tys. zł, z czego prawie 168 tys. zł stanowiła dotacja, a prawie 240 tys. zł pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsze odczuwalne zmniejszenie opłat za ciepłą wodę w tych budynkach można było zaobserwować już w 2016 r., kiedy koszt podgrzania 1 m sześc. wody był mniejszy o od 3 do 7 zł niż rok wcześniej. Ogółem dzięki zamontowanym solarom lokatorzy budynków za ciepłą wodę płacą średnio od 15 do blisko 30 proc. mniej niż przed realizacją inwestycji. Pozwoliło to w większości przypadków na obniżenie pobieranej zaliczki z tytułu podgrzania wody.

Co istotne, pomimo tego że za koszt podgrzania wody płacą mieszkańcy, to również miastu zależy na tym, żeby te wydatki były jak najmniejsze. – W przypadku budynków komunalnych to miasto płaci faktury za ciepłą wodę czy zużyty prąd. Dopiero za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS te środki odzyskujemy od lokatorów – wyjaśnia wiceprezydent Michał Pierończyk. – Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie wpłaty lokatorów wpływają w terminie, a część z nich udaje się wyegzekwować dopiero po dłuższym czasie lub w najgorszym wypadku wcale – dodaje.

Panele na wielu budynkach

Samorządowcy z Rudy Śląskiej nadal chcą stawiać na instalacje solarne, szczególnie tam, gdzie koszty eksploatacji obecnie są wysokie. W pierwszej kolejności taka inwestycja ma być realizowana w budynku przy ul. Raciborskiej 10 w dzielnicy Ruda. Ponadto w czterech budynkach komunalnych przy ul. Szczęść Boże 62 oprócz instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu ma być zainstalowana pompa ciepła, która wykorzystana zostanie do podgrzania wody.

– Staramy się o środki unijne na te zadania. Na początku tego roku złożyliśmy pakiet wniosków, z których część dotyczyła zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wśród nich były właśnie wnioski o dofinansowanie inwestycji przy ul. Raciborskiej 10 i Szczęść Boże 62 – wyjaśnia wiceprezydent Pierończyk.

Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych. W ciągu ostatnich czterech lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad tysiąc modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. W 2016 r. roku takie instalacje powstały dla trzech obiektów sportowych – basenu krytego przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu krytego przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu ocieplanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11.

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela. Od 2018 r. ponad 130 modułów produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach urzędu miasta oraz budynku straży miejskiej w Rudzie Śląskiej. Kolejne instalacje fotowoltaiczne powstały w 2018 r. w ramach termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostały na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wszystko fajnie, ale wygląda na to, że instalacje (a co za tym idzie niższy koszt) są sponsorowane osobom w nagrodę za to, że nie płacili do tej pory w terminie za ciepłą wodę?
  Czy mógłbym prosić miasto również o taką instalację u mnie przy domu, obiecuję za to że będę płacił za ogrzewanie co do grosza w terminie ;-P
  już oceniałe(a)ś
  1
  0