W wielu szkołach w naszym regionie otwarto już nowocześnie wyposażone sale lekcyjne, które umożliwiają atrakcyjną naukę przyrody, geografii, biologii, ekologii, fizyki, geologii czy chemii. Wkrótce przybędzie kilkadziesiąt podobnych pracowni. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił kolejne edycje konkursów, w ramach których przyznaje pieniądze na takie przedsięwzięcia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowoczesny sprzęt multimedialny, pomoce edukacyjne i laboratoryjne, zupełnie nowe meble, ciekawie zaaranżowane wnętrze – tak wygląda pracownia przyrodniczo-ekologiczna „Zielona Akademia”, którą 30 listopada otwarto w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Rybniku. W uroczystości uczestniczył m.in. Adam Lewandowski, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – „Zielona Akademia” zdecydowanie pozwoli rozwijać ogólne zainteresowania naukami przyrodniczymi, umożliwi eksperymentowanie, obserwację przyrody i przybliży poznanie zasad pracy naukowej każdemu z uczniów rybnickiej szkoły – przekonują w funduszu.

Nie jest to jedyna tego typu sala, którą otwarto w ostatnim czasie. Interdyscyplinarną pracownią biologiczno-chemiczną „Biochemiczna sfera” od 4 grudnia cieszą się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu. Sala przeszła generalny remont oraz została wyposażona w nowe sprzęty, między innymi dygestorium chemiczne, demonstracyjny stół laboratoryjny, szafy oraz meble. W ramach projektu zakupiono pomoce dydaktyczne oraz nowoczesny sprzęt multimedialny.

Trzy dni później pracownię przyrodniczo-ekologiczną „Raj Przyrodnika” otwarto w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zajączkach Pierwszych, a 14 grudnia podobna uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 31 w Częstochowie. Wszystkie te nowoczesne i atrakcyjne dla uczniów sale powstały dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z podobnych pomieszczeń, sfinansowanych w ramach programu „Zielona pracownia”, cieszy się już wiele szkół w naszym regionie. A podobne inwestycje przeprowadzą niebawem kolejne placówki.

Nowoczesne pracownie

Przypomnijmy, że „Zielone pracownie” to program zainicjowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który postanowił w ten sposób pomóc szkołom w naszym regionie w tworzeniu sal lekcyjnych, w których w ciekawy i przyjazny sposób można uczyć przedmiotów związanych z przyrodą, środowiskiem naturalnym i jego ochroną.

Pierwsze konkursy dla szkół i organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego zorganizowano w 2015 roku. Celem konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” było nagrodzenie najlepszych projektów ekopracowni, a konkursu „Zielona pracownia” – sfinansowanie realizacji projektów w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie konkursami było ogromne, dlatego zapadła decyzja o kontynuowaniu programu w kolejnych latach.

Władze funduszu od początku podkreślały, że pracownie służą zarówno uczniom, jak i całej społeczności lokalnej, ponieważ dzięki nim uczniowie bardziej interesują się ekologią i w konsekwencji w naturalny sposób prowadzą edukację ekologiczną w gronie najbliższych. Dzięki bardzo profesjonalnym ekopracowniom nauczyciele mogą też prowadzić o wiele ciekawsze lekcje.

Można składać wnioski

Niebawem kolejne szkoły w regionie będą mogły wzbogacić się o takie sale. Wojewódzki Fundusz ogłosił bowiem kolejne edycje konkursów „Zielona Pracownia_Projekt’2019” i „Zielona Pracownia’2019”.

Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2019” skierowany jest do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Jego przedmiotem jest stworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Ocenie podlegać będzie pomysł na zagospodarowanie pracowni – jej funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań i różnorodność pomocy dydaktycznych. Maksymalna wysokość nagrody nie może przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu i 7,5 tys. zł. Wnioski można składać do 31 stycznia 2019 roku.

Konkurs „Zielona Pracownia’2019” również jest adresowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest dofinansowanie – w formie dotacji – najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni. Dotacja będzie udzielana do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że jej maksymalna kwota nie może przekroczyć 30 tys. zł.

Wnioski można składać od 15 do 29 marca 2019 roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem