Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejskie Centrum Energii mieści się przy ul. Młyńskiej 2 w lokalu z witryną i jest dostępne prosto z ulicy. Katowiccy urzędnicy wyjaśniają, że chodziło o to, żeby można tu było zajrzeć po drodze i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów urzędu miasta. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny wraz z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa i warsztatowa.

– Jesteśmy liderem w województwie śląskim, jeśli chodzi o zakres realizowanych projektów mających na celu poprawę jakości powietrza. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, realizujemy wiele projektów termomodernizacji. Chcemy z tymi wszystkimi informacjami trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców, ułatwiać im zapoznanie się z możliwościami, ale też budować wiedzę na tematy związane z nowymi technologiami w ogrzewnictwie czy ze sposobami oszczędzania energii. Im większa świadomość mieszkańców, tym większy efekt osiągną nasze działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dobre rady dla mieszkańców

Jak wyjaśnia katowicki urząd, MCE jest częścią referatu zarządzania energią w wydziale kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi dotyczącymi poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna polega na zmniejszeniu zużycia nośników energii, przede wszystkim energii elektrycznej i ciepła.

Przykładowo termomodernizacja zwiększa efektywność energetyczną budynku, ponieważ mniej ciepła jest wykorzystywane na utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz, a stosowanie żarówek LED zamiast tradycyjnych żarnikowych ogranicza zużycie energii elektrycznej bez pogorszenia warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dzięki centrum wiedza na ten temat ma być jeszcze bardziej dostępna dla katowiczan.

W centrum mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę na temat zmiany sposobu ogrzewania w mieszkaniach i tego, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Dostępne będą nie tylko szczegółowe informacje o miejskich programach wsparcia, ale także innych projektach na szczeblu województwa i kraju, m.in. programie „Czyste Powietrze”.

Katowiczanie będą tu mogli znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, jak i do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania różnych instalacji, w tym opartych o odnawialne źródła energii, dowiedzieć się, czym jest uchwała antysmogowa i jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego i co to jest zielona energia.

Pracownik MCE będzie też dysponował pełną wiedzą na temat tego, w jaki sposób Katowice walczą z zanieczyszczeniem powietrza i niską emisją, w tym o trwających projektach międzynarodowych.

Współpraca z WFOŚiGW

Planowane są wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak mogą zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych – mówi Daniel Wolny, kierownik referatu zarządzania energią i pomysłodawca MCE. – Myślimy też o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków należących do miasta na temat możliwości ograniczenia opłat za zużyte nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych – dodaje.

Projekt wnętrz i identyfikacja wizualna MCE oraz prezentowana wewnątrz wystawa powstały we współpracy z Wzorro Design z Katowic. W aranżacji użyto m.in. naturalnych materiałów takich jak korek czy sklejka oraz roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze.

Można tu zobaczyć m.in. film promujący Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz wszystkie odcinki serialu „Na straży czystego powietrza” z udziałem strażników miejskich z Katowic. Specjalnie na potrzeby MCE została zaprojektowana ekspozycja o możliwościach zmiany systemu ogrzewania, zapisach uchwały antysmogowej, kontroli domowych palenisk przez straż miejską i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie, a także prezentacja darmowej platformy umożliwiającej wybór najbardziej energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego – Euro Topten. Kilka eksponatów na pierwszą wystawę udostępniło Muzeum Energetyki z Łazisk.

MCE będzie działało w takich samych godzinach jak Biuro Obsługi Mieszkańca, czyli od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku i od 7.30 do 17 w poniedziałki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.