Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To kolejna edycja naszej akcji, w której zamieniamy rowerowe kilometry uczestników na wymarzone rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych. W zeszłym roku udało się przekazać ich dziewięć, a w tym roku mamy aż dziesięć rowerów dzięki naszym partnerom – wyjaśnia Wojciech Owczarz, szef Fundacji Ekologicznej „Arka” z Bielska-Białej.

Ekolodzy łączą w tej kampanii tematykę ekologiczną i społeczną. Namawiają wszystkich rowerzystów, aby wpisywali przejechane na rowerze kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl. Od razu zobaczą w specjalnym kalkulatorze, o ile ograniczyli emisję dwutlenku węgla w stosunku do tego, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem.

W tej edycji, aby uatrakcyjnić akcję, ekolodzy przygotowali specjalny przelicznik. Będą przekazywać rowery po osiągnięciu przez uczestników kolejnych poziomów przejechanych rowerowych kilometrów. Pierwszy rower znajdzie właściciela, gdy rowerzyści przejadą 10 tys. km, drugi po przejechaniu 20 tys. km i tak aż do dziesiątego roweru, który zostanie przekazany po przejechaniu 100 tys. km.

– Tegoroczna akcja już okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 33 mln kilometrów na rowerach. Powoli budujemy największą akcję społeczno-rowerową w Polsce – dodaje Owczarz.

Akcję „Rower Pomaga” wspiera m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.