Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. – Są też częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń – przekonują ekolodzy z Klubu Gaja.

Jednym z ich sposobów na zachęcanie ludzi do ochrony drzew jest organizowany od lat konkurs Drzewo Roku. Ma on na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Drzewa-finaliści zostały wyłonione przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród blisko 100 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja z całej Polski. Wśród nich jest wiele dębów, grusza, platan, kasztany, topola, a nawet palma. Ta ostatnia reprezentuje w konkursie nasze województwo.

Jak przypominają ekolodzy, feniks kanaryjski z Gliwic ma około 170 lat, 1,65 m obwodu i 16 m wysokości. Został zgłoszony przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Palma przyjechała do Gliwic w 1924 roku na zorganizowaną wówczas wielką wystawę roślin egzotycznych. Jak podaje ówczesna prasa, miała wtedy charakter rośliny soliterowej w wieku około 30 lat. Po zakończeniu wystawy trafiła do oranżerii na terenie parku Chopina. Ze względu na ograniczone miejsce władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie obiektu. Dzięki wsparciu gliwickich przemysłowców już rok później udostępniono dla zwiedzających nowe szklarnie. W ten sposób drzewo przyczyniło się do powstania Palmiarni Miejskiej.

Od tamtej pory palma, wraz z innymi drzewami, cieszy odwiedzających. Z biegiem lat korzenie przerosły grunt, na trwałe wiążąc rośliny z miejscem. Na początku lat 50. zeszłego wieku pracownik Palmiarni wysiał pochodzące z palmy nasiona, z których wyrosło następne pokolenie tych reprezentacyjnych roślin. Obecnie 30 z nich w sezonie letnim zdobi zielone skwery w centrum Gliwic i Katowic.

Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od internautów. Głosować można do końca czerwca na stronie www.drzeworoku.pl. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2018. W tegorocznej edycji tego międzynarodowego konkursu po raz pierwszy zwyciężyło polskie drzewo – Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, który zdobył ponad 17 tys. głosów. Być może któryś z obecnych finalistów powtórzy ten sukces.

– To już siódma edycja tego konkursu w naszym kraju. Co roku poznajemy nowe, niezwykłe historie drzew i ludzi z nimi związanych, które po raz kolejny potwierdzają, że Polacy kochają drzewa, starają się je chronić i otaczać opieką – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.