Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pieniądze na wykonanie prac – w sumie 10 mln zł – przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego prezes Andrzej Pilot podpisał już umowę z gminą Kalety. W tej kwocie zawiera się prawie 6 mln zł pożyczki i niecałe 4 mln zł dotacji.

Wsparcie pozwoli na realizację zadania pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej i stacji podciśnieniowej w Kaletach Miotku, Zielonej, Mokrusie i Truszczycy. Etap I – Kalety Miotek wraz z przyłączami”. Na terenie gminy, gdzie nie ma obecnie systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, powstanie sieć kanalizacji sanitarnej. Teraz powstające w gospodarstwach domowych ścieki gromadzone są w zbiornikach bezodpływowych o nieznanym stopniu szczelności, a następnie wywożone do oczyszczalni ścieków. Po zrealizowaniu tej inwestycji ta sytuacja ulegnie zmianie.

W planach jest budowa kanalizacji sanitarnej o całkowitej długości 15,5 km oraz 250 podłączeń do budynków mieszkalnych i 2 obiektów użyteczności publicznej. Ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków w Kaletach. Inwestycja ma zakończyć się do 31 grudnia 2019 r.

Jak wyjaśniał niedawno fundusz, był to ostatni moment na poszukiwanie zewnętrznych środków, by wesprzeć budżet miasta przy realizacji takiego przedsięwzięcia. Ze względów formalnych – nie są to tereny aglomeracji – Kalety nie mogą sięgnąć po fundusze unijne. Pożyczka w wysokości 6 mln zł ma być spłacana w latach 2020-2029.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.