Ponadstuletni buk "Anton" z Giszowca, który obumiera, ma nowego przyjaciela. Tuż obok niego zasadzono młodego 10-letniego buka "Antonka". Klub Gaja, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 i Przedszkola Miejskiego 59, zaproszeni goście i mieszkańcy Katowic świętowali jego urodziny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O "Antonku" śpiewano piosenki, dla niego i starego "Antona" tańczono. Ta niecodzienna lekcja w plenerze o przyrodzie i historii, która odbyła się 25 października, była inauguracją 14. Święta Drzewa w Katowicach.

Jak wyjaśniają ekolodzy z Klubu Gaja, stary buk "Anton", nazwany imieniem budowniczego giszowieckiego osiedla-ogrodu Antona Uthemanna, jest dla mieszkańców symbolem dzielnicy. To niezwykłe drzewo zajęło drugie miejsce w plebiscycie Klubu Gaja - Drzewo Roku 2011. Internauci z całej Polski docenili jego wspaniała historię. Niestety "Anton" zaczął obumierać. Mieszkańcy toczyli o niego intensywną walkę. Leczono go, aplikowano mu zastrzyki. Nie udało się.

- Drzewo usycha, chcemy jednak, aby miało następcę i dlatego sadzimy małego buczka - mówiła Barbara Mańdok, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr 51. Mały "Antonek" będzie mógł rosnąć u boku "Antona", przypominając o jego świetności. Z każdym rokiem, tak jak on, stawać się świadkiem historii mieszkańców dzielnicy.

Wydarzenie "Od Antona do Antonka" rozpoczęło się przemarszem dzieci na plac Pod Lipami. W kolorowych strojach, z pracami plastycznymi i ogromnymi olejnymi obrazami "Antona" korowód przybył pod drzewa.

- Nasza szkoła w zeszłym roku zorganizowała spotkanie z malarzami z Grupy Janowskiej. Siedmiu artystów pracowało z naszymi dziećmi. Malowano obrazy dotyczące naszej dzielnicy Giszowca. Dzisiaj przynieśliśmy na Święto Drzewa nasze wymalowane buki "Antony" na ogromnych blejtramach - dodaje Barbara Mańdok.

Prowadzący imprezę Jacek Bożek z Klubu Gaja dodał: - Mam nadzieję, że zachowamy "Antona" jako Drzewo Weterana i nie zostanie on usunięty z przestrzeni tego niezwykłego miejsca. Uczmy szacunku do przemijania i znaczenia każdego elementu przyrody, krajobrazu i tradycji - powiedział Bożek.

Uczestnicy wydarzenia utworzyli krąg wokół drzew. Podczas wspólnego happeningu dla drzew śpiewano piosenki i tańczono. - Małe i duże, liściaste i iglaste, te które rosną w gęstym lesie i te, które rosną samotnie na giszowieckim rynku, wszystkie są jednakowo potrzebne i ważne, i wszystkie mogą być dzisiaj zagrożone! Zapamiętajcie: drzewo najlepszym przyjacielem człowieka! - mówili uczestnicy.

Finałem wydarzenia było wspólne zasadzenie małego "Antonka" przez dzieci i nauczycieli, mieszkańców oraz zaproszonych gości, m.in. Krystynę Czubiak - dyrektorkę SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina, Jolantę Pikurę - dyrektorkę Przedszkola Miejskiego nr 59, Agatę Deżakowską z Urzędu Miasta Katowice, Magdalenę Biek i Annę Lachowską z Zakładu Zieleni Miejskiej, Grzegorza Augustyna - przewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej nr 17 Giszowiec, Aleksandra Panka - dyrektora Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej, oraz Annę Tarkowską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Dzięki programowi Klubu Gaja Święto Drzewa, z roku na rok grono przyjaciół drzew jest coraz większe, a krajobraz wielu miejscowości pięknieje. W jego ramach ponad 620 tys. osób posadziło już ponad 780 tys. drzew. Każdy może się do niego przyłączyć! - Możemy działać, posadzić drzewo czy krzew, zorganizować na ten temat happening, festyn i zaprosić członków społeczności do wspólnego świętowania. Dla drzew - wyjaśniają ekolodzy.

Święto Drzewa - wśród pól

Tegorocznym przesłaniem programu jest hasło "Święto Drzewa - wśród pól". To także tytuł nowego konkursu Klubu Gaja. Jego celem zachęcenie mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania prostych działań w zakresie ochrony różnorodności biologicznej i klimatu na terenach rolniczych, takich jak: sadzenie rodzimych gatunków drzew i krzewów śródpolnych, które zapewnią pożytki dla pszczół oraz pokarm dla ptaków i innych zwierząt, uczenie się współpracy, nawiązywanie partnerstwa na rzecz środowiska i rozbudzanie kreatywności mieszkańców terenów wiejskich.

Pierwszym, który docenił znaczenie zadrzewień śródpolnych, był żyjący w latach 1788-1879 Dezydery Adam Chłapowski - generał i działacz gospodarczy, uczestnik kampanii napoleońskiej i powstania listopadowego. Pola uprawne podzielił na czworoboki, które z trzech stron - od wschodu, zachodu i północy - obsadzał pasami drzew. Zalesienia zrealizowane przez Chłapowskiego obecnie są zabytkiem techniki, przyrody i krajobrazu. Na znacznej ich części utworzony został Agroekologiczny Park Krajobrazowy im. gen. Chłapowskiego.

- Drzewa i krzewy sadzone na terenach rolniczych mogą w znaczący sposób wpłynąć na walory wypoczynkowe i rekreacyjne miejscowości oraz zachęcić turystów do spędzania tutaj wolnego czasu. Historie i lokalne tradycje związane z drzewami to doskonałą promocja regionu i nieoceniona pomoc dydaktyczna w edukacji ekologicznej - mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu "Święto Drzewa - wśród pól".

Uczestnikami konkursu mogą być mieszkańcy terenów wiejskich z województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, szkoły, samorządy, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, instytucje, firmy oraz osoby prywatne. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie do Klubu Gaja zgłoszenia na formularzu, który jest dostępny na stronie stowarzyszenia. Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych minie 31 maja 2017 roku.

Nagrody w formie sadzonek drzew zostaną wręczone laureatom podczas uroczystej gali inaugurującej 15. edycję programu Święto Drzewa w Warszawie i będą przyznawane w kategoriach: za największą liczbę posadzonych drzew i krzewów na terenach wiejskich, za współpracę i zaangażowanie największej liczby uczestników i partnerów oraz za kreatywność i ciekawe przeprowadzenie działań.

Projekt jest dofinansowany m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem