Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.

1/10
>
Michalina Bednarek
Zdjęcie numer 0 w galerii - Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.

Michał Cała

>
Czarno-białe zdjęcia przemysłowego Śląska wypełniają Galerię Miasta Ogrodów. Ich autor, Michał Cała, uchwycił w kadrze to, co kiedyś stanowiło o sile regionu.

Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał na Śląsku i w latach 1975-1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu przemysłowego. W wyniku tej pracy powstał cykl czarno-białych zdjęć: 'Śląsk'.

Zdjęcia z cyklu Śląsk eksponowane na wystawie pochodzą z lat 1975-92. Fascynacja autora tym tematem rozpoczęła się, gdy po raz pierwszy zobaczył przemysłowy pejzaż Wałbrzycha, a później Górnego Śląska. Według autora, świat z tych fotografii niewiele się zmieniał od XIX wieku do końca PRL-u. Są na nich stare huty i kopalnie, ogromne hałdy, robotnicze osiedla i ludzie żyjący w tym środowisku. Obecnie takich widoków jest coraz mniej. Osiedla, hałdy, huty zostały rozebrane, a stare kopalnie zamknięte.

Wystawę wszystkich zdjęć można oglądać w galerii Miasta Ogrodów do 19 lipca.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 5 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 6 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 7 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 8 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 9 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
  • Zdjęcie numer 10 w galerii Górny Śląsk, którego już nie ma na zdjęciach Michała Cały. Fotografie były robione od lat 70.
Więcej tematów - Katowice
Wiadomości z Katowic
Magazyn Katowice
Imprezy w Katowicach
Sport w Katowicach