zawsze po drodze
Centra naszych miast są małe, a to ogromna szansa. Szansą jest też zmiana w sposobie projektowania miasta.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Po raz kolejny dokładnie przepytaliśmy mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o ich codzienne podróże. Wiemy, jak jeździmy, gdzie i dlaczego.
Po co nam w mieście samochód? Większość z nas ma do pracy albo do szkoły bardzo blisko. To często odległość, którą da się pokonać pieszo lub rowerem.
Zapytaliśmy mieszkańców metropolii o komunikację miejską. Czy z niej korzystają, a jeśli tak, to dlaczego i jak ją oceniają? No i co sprawia, że wybierają taki, a nie inny sposób podróży.
Ankieterzy już pytają mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o to, jak wyglądają ich podróże po regionie. Wkrótce przedstawimy wyniki badania. Najpierw jednak zobaczymy, co do tej pory w tej sprawie zrobiła Metropolia.
Po roku powtarzamy badania opinii mieszkańców na temat transportu publicznego w polskich miastach. Przyjrzymy się również Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
komunikacja
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kupi autobusy na wodór. Będą wozić pasażerów między największymi miastami regionu.
GZM
Śląsk przez lata był utożsamiany z przemysłem i degradacją środowiska. Tymczasem dzisiaj to region, który może zachwycić miłośników przyrody.
kultura
Śląska kultura to ogromne bogactwo. Na koncert? Świetnie trafiliście! Na spektakl? Dobry pomysł! Na zwiedzanie? Jasne! Na festiwal? Oczywiście! W regionie kulturalnych atrakcji jest bez liku.
Wykłady dla studentów prowadzone przez wybitnych naukowców z uniwersytetów Harvard, Stanford albo Cambridge? W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest to możliwe dzięki Funduszowi Wspierania Nauki.
rewitalizacja
Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie brakuje poprzemysłowych obiektów, które stały się turystycznymi atrakcjami. Przykładem jest Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej. Już za kilka lat w naszym regionie będzie można odwiedzić kolejne takie miejsca.
Górny Śląsk coraz bardziej jest dziś kojarzony z branżą IT. Nie brakuje tu firm technologicznych, które są rozpoznawalne na całym świecie. - O ich sile stanowią pracowici i kreatywni absolwenci śląskich uczelni - podkreślają eksperci.
Wyzwaniem dla Śląska jest wytworzenie podobnej atrakcyjności cywilizacyjnej regionu, jaką miał co najmniej od połowy XIX wieku
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Kiedy mówimy o największych polskich miastach akademickich, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam Kraków, Warszawa czy Wrocław. Jednak okazuje się, że pod bokiem ośrodków o wielowiekowej tradycji niepostrzeżenie wyrósł ich młodszy, prężny...
W Chorzowie stoi jeden z najlepszych budynków w Europie, w Śląskiem stoi też nagradzany biurowiec, a katowicki architekt zdobywa laury za projekty domów.
Copyright © Agora SA