Katowicka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem policjantom z miejscowej komendy. Chodzi o szefa działu kadr oraz dwóch patrolujących miasto funkcjonariuszy.

Anglik zaczął deptać kapelusz z polskim orłem

– Pierwszy z nich odpowie za pobicie, usiłowanie spowodowania ciężkich obrażeń ciała, przekroczenie uprawnień oraz znęcanie ze szczególnym okrucieństwem nad osobą pozbawioną wolności – wylicza prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Dwóm pozostałym oskarżonym zarzucono niedopełnienie obowiązków polegające na dopuszczeniu do fizycznego znęcania się nad zatrzymanym Anglikiem.

Do zdarzenia doszło 12 października zeszłego roku w centrum Katowic. Kadrowiec miejscowej komendy poszedł po służbie wraz z dwoma innymi kolegami do jednego z lokali na ulicy Mariackiej.

Podczas biesiady mężczyźni spotkali tam trzech obywateli Wielkiej Brytanii. W pewnym momencie jeden z Anglików zrzucił należący do policjanta kapelusz, na którym był polski orzeł, po czym zaczął go deptać. Będący po służbie funkcjonariusze zwrócili mu uwagę, że znieważa symbol narodowy.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej