Pierwszy od 30 lat protest na Uniwersytecie Warszawskim zaczął się 5 czerwca. Od tamtego czasu przeciwnicy tzw. Ustawy 2.0, forsowanej przez ministra Jarosława Gowina, okupują budynek rektoratu, domagając się wstrzymania reformy. Ich zdaniem ustawa przyczyni się do zwiększenia politycznych nacisków na uczelnie i degradacji większości regionalnych ośrodków uniwersyteckich.

W protest na różne sposoby włączają się środowiska akademickie z całej Polski. Studenci i doktoranci Uniwersytetu Śląskiego po raz pierwszy manifestowali przeciw Ustawie 2.0 w piątek na katowickim rynku, podczas koncertów z okazji 50-lecia uczelni. Solidarność z protestującymi wyrazili oficjalnie także Pracownicy Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego UŚ.

W środę odbyła się kolejna pikieta. Tym razem przed rektorat na ul. Bankowej przyszło kilkadziesiąt osób. Mieli ze sobą transparenty: „Ustawa 2.0. Czujemy się trochę niepewnie”, „Stop prekaryzacji zawodu naukowca”.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.