Kongres Kobiet Województwa Śląskiego rozpoczyna się w piątek o godz. 16 w hali Muza w Sosnowcu, ale wcześniej organizatorki zaplanowały coś specjalnego – happening, który przeniesie nas do początku XX wieku.

Kobiety w strojach z początku XX wieku

Zbiórka uczestniczek happeningu rozpocznie się o godz. 14. Na dworcu kolejowym w Katowicach zobaczymy kobiety w strojach z XIX i początków XX wieku, które wsiądą do pociągu i pojada na kongres do Sosnowca. Wśród nich: Pola Negri, Helena Modrzejewska, Janina Omańkowska, gazeciarki ze specjalnym wydaniem „Kongresówki” i wiele innych osób z epoki.

W rolę Poli Negri wcieli się Monika Rosa, która na dworcu w Sosnowcu wraz z hrabią (w tej roli Przemysław Kania, aktor Teatru Zagłębia) odegrają scenkę.

Pola Negri była jedyną Polką, która podbiła Hollywood. W latach 20. XX wieku zdobyła fortunę i poślubiła księcia. Urodziła się jako Apolonia Chałupiec w 1897 r. Film o niej będzie można zobaczyć na placu Stulecia w Sosnowcu.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.