Ważą się losy szpitala w Pszczynie. 30 czerwca kończy się okres wypowiedzenia umowy NFZ ze spółką Centrum Dializa, która nadal jeszcze świadczy tam usługi medyczne. Powiat pszczyński deklaruje gotowość przejęcia szpitala.

W poniedziałek po południu pod budynkiem lecznicy odbyła się pikieta mieszkańców. – Żądamy, aby szpital został przejęty przed starostwo powiatowe w Pszczynie – mówiła organizatorka demonstracji Marcelina Leki, pielęgniarka związana od wielu lat z pszczyńskim samorządem. – Wszyscy jesteśmy zgodni, że chcemy ratować nasz szpital, aby to się stało, musi go przejąć starostwo. Nie do pomyślenia, aby tak duży powiat jak nasz pozostał bez opieki medycznej – mówiła Leki.

Starosta: Tylko bez polityki!

Na pikiecie pojawiły się władze starostwa powiatowego w Pszczynie oraz wielu radnych zarówno powiatowych, jak i gminnych. – To Platforma Obywatelska, która po dojściu do władzy zabrała 30 procent z funduszu płac, doprowadziła do ruiny tego szpitala i zadłużenia. Kiedy zadłużony szpital był oddawany w prywatne ręce, protestowałam – grzmiała radna powiatowa Bogumiła Boba z PiS.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej