Hyperloop ma być połączeniem pociągu, samochodu i samolotu. To kapsuła z pasażerami lub towarem, która porusza się w tunelu. Ciśnienie wewnątrz niego jest zbliżone do tej, jaka panuje na wysokości 10 km. Dzięki temu odpada problem oporów powietrza. Kapsuła ma się poruszać bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Jej prędkość to nawet 1223 km na godz. Budowa hyperloopa, który może zrewolucjonizować komunikację na świecie, to pomysł twórcy Tesli Elona Muska. Podobno wpadł na niego, stojąc w korku.

To rewolucja. Chcemy brać w niej udział

EuroLoop chce się skupić na stworzeniu rozwiązania, które pozwoli wykorzystać technologię hyperloop do transportu kontenerów. Dostarczenie kontenera z Gdańska np. do Katowic, powinno zająć ok. 35 minut. Najpierw jednak firma chce się skupić na krótkich odcinkach.

– Chcemy wziąć udział w rewolucji transportowej. Dostrzegliśmy siłę, jaka tkwi w transporcie publicznym przy tworzeniu miejskości. Stąd wzięło się patrzenie w przyszłość i dostrzegamy ją w nowej mobilności opartej na pojazdach elektrycznych – od rowerów, samochodów, autobusów, po tak do tej pory nieosiągalne rozwiązania jak hyperloop. Cieszę się, że to właśnie Jaworzno jest miejscem, w którym rozpoczynamy przyszłościową zmianę w transporcie – Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.