Magdalena Warchala: Została pani zauważona przez Komisję Europejską i jako jedyna polska nauczycielka otrzymała nominację do VET Excellence Awards 2018.

Joanna Żebrowska: Wszystko zaczęło się od telefonu z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, z którą współpracuję od lat, organizując dla uczniów mojej szkoły staże zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Zadzwonili do mnie i poprosili, żebym wypełniła zgłoszenie do konkursu i opisała inicjatywy, które podejmuję na rzecz szkolnictwa zawodowego. W konkursie jest pięć kategorii, w tym dla nauczycieli innowatorów, do której się zgłosiłam. Opisałam, jak pomagam uczniom zdobywać nowoczesne umiejętności potrzebne na rynku pracy, co robię, by nauka była dla nich atrakcyjna i jak się to przekłada na ich wyniki. Okazało się, że moje działania zostały docenione.

Czym się pani pochwaliła?

– Najbardziej jestem dumna ze staży w krajach unijnych. Moja szkoła organizuje je od wielu lat i dotychczas udało mi się pozyskać już ponad milion euro na uczniowskie wyjazdy. Dzięki tym pieniądzom na czterotygodniowe staże wyjechało 300 uczniów. Byli na Teneryfie, Cyprze, Majorce, Malcie, w Portugalii, we Włoszech, w Niemczech i Norwegii.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej