Otwarcie restauracji dla dzieci oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów i motocykli - to tylko część spośród marzeń, których spełnienia życzyliby sobie młodzi mieszkańcy województwa śląskiego.

W konkursie plastyczno-literackim „Śląskie. Dla Młodych spełnia marzenia” wzięło udział prawie 150 podopiecznych organizacji pozarządowych z województwa śląskiego, m.in. z Gilowic, Rudy Śląskiej, Siewierza i Gliwic. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej lub napisanie listu do marszałka województwa śląskiego. W pracy konkursowej należało przedstawić marzenia, pomysły lub podpowiedzi, co dobrego dla dzieci i młodzieży może zrobić samorząd województwa śląskiego przy wykorzystaniu przyjętego w kwietniu „Programu dla młodych”. Program ten ma zachęcić młodych do angażowania się w życie publiczne, inspirować, wspierać w zdobywaniu umiejętności i doświadczeń oraz w odkrywaniu pasji.

Marzenia opisane, narysowane, namalowane i wyklejone

Uczestnicy konkursu, zorganizowanego przez wydział dialogu urzędu marszałkowskiego, opisywali, rysowali, malowali i wyklejali swoje marzenia. Niektórzy przygotowali łańcuchy choinkowe, własnoręcznie wykonane puzzle, wydzieranki i kolaże. Oprócz przedstawiania prywatnych marzeń uczestnicy zwracali uwagę na to, co chcieliby zmienić na lepsze w swoim najbliższym otoczeniu. Życzyli sobie i innym dzieciom nowych placów zabaw, basenów oraz boisk, czyli miejsc, w których będą mogli spotykać się z rówieśnikami i rozwijać pasje sportowe.

Wśród przedstawionych w pracach marzeń pojawiły się też m.in. rozbudowa infrastruktury rowerowej, stworzenie restauracji dla dzieci, otwarcie wypożyczalni rowerów i motocykli oraz ścianek wspinaczkowych. Dzieci proponowały zorganizowanie spektakli objazdowego teatru, stworzenie nowej świetlicy, niektóre chciały pojechać z przyjaciółmi na turnus rehabilitacyjny. Uczniowie zwracali uwagę na potrzeby istniejące w ich szkołach, rysując m.in. interaktywne pomoce dydaktyczne.

18 nagród i 122 wyróżnienia

Uczestnik konkursu mógł przygotować jedną pracę. Osobno oceniano listy (w trzech kategoriach wiekowych: 7-10 lat, 11-14 lat, 15-17 lat), a osobno prace plastyczne (w czterech kategoriach wiekowych: 4-6 lat, 7-10 lat, 11-14 lat, 15-17 lat).

Po zapoznaniu się z wszystkimi pracami komisja konkursowa postanowiła przyznać 18 nagród oraz 122 wyróżnienia. W najbliższych dniach wysłannicy świętego Mikołaja odwiedzą autorów najciekawszych listów i prac plastycznych w siedzibach organizacji pozarządowych, które w ich imieniu przekazały prace na konkurs, i wręczą im nagrody: gry planszowe i słodycze.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze