Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu

<
4/8
>
Tekst Dariusz Kortko, Zdjęcia Grzegorz Celejewski
Zdjęcie numer 3 w galerii - Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu

GRZEGORZ CELEJEWSKI

< >
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Nie wiedziałem, co ze sobą zrobić po maturze. Rodzice zaproponowali, żebym zdawał na architekturę. W tamtym czasie marzenie ściętej głowy - wydział elitarny, a ja nie mogłem liczyć nawet na punkty za pochodzenie.

Mama zaciągnęła mnie do znajomego architekta, żeby sprawdził czy potrafię rysować. Posadził mnie na klatce schodowej i kazał narysować schody, które prowadziły w górę i w dół. Nie miałem pojęcia, co to perspektywa, ale narysowałem, jak umiałem. Architekt spojrzał na moje dzieło i powiedział mamie: - Dobry jest! Mama co miesiąc wydawała całą pensję na moje lekcje rysunku - bez tego nie mogłem marzyć o architekturze.

Dostałem się na ostatnim miejscu, bo miałem słabe świadectwo z liceum. Ale byłem na architekturze! Studiowanie zajęło mi 10 lat. Ciągle jakieś dziekanki, przerwy, zaległe zaliczenia. Sam już nie wiedziałem, na którym jestem roku.

Różne rzeczy robiłem na studiach, przez pół roku byłem na przykład akwizytorem. Rozwoziłem towary po targowiskach. Niby strata czasu, ale nauczyło mnie to rozmawiać z ludźmi - teraz mi się to fantastycznie przydaje. Na pracę zaliczeniową miałem zaprojektować motel. Miałem na to pół roku. Moi koledzy kończyli projekty, a ja nawet nie zacząłem. W końcu, na trzy tygodnie przed terminem wpadłem na pomysł.

Zamknąłem się w swoim pokoju i prawie z niego nie wychodziłem. Narysowałem budynek na skarpie, w kształcie koła, z wewnętrznym atrium. Bardzo topograficzny projekt, podobny do tych, jakie teraz robię. Spodobał się, dostałem nagrodę za projekt roku. Dostałem wiatru w skrzydła, architektura wciągnęła mnie na maksa.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 5 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 6 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 7 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 8 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu