Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu

<
2/8
>
Tekst Dariusz Kortko, Zdjęcia Grzegorz Celejewski
Zdjęcie numer 1 w galerii - Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu

GRZEGORZ CELEJEWSKI

< >
Kapsuła dla rodziców w Halembie

Dom z Kapsułą zaprojektowałem dla swoich rodziców. Budynek jest dostosowany do potrzeb starszych ludzi - nie ma w nim schodów i progów. Parterowy, otwiera się na ogród. Jego centrum zajmuje obita sklejką obła bryła - tytułowa kapsuła.

Sercem budynku, podobnie jak w starych śląskich familokach, jest kuchnia z dużym stołem jadalnym. Dom stoi w Halembie, niedaleko miejsca, w którym się wychowałem. Rudzka dzielnica Kochłowice była światem mojego dzieciństwa. Mieszkaliśmy tam w domu moich dziadków. Był dziwny, ściany w jego najstarszej części wykonane były z rodzaju jakiegoś żużla, miały chyba metr grubości.

Do tej chałupinki dobudowana została potem typowa kostka. Tuż obok wielki ogród, dalej nasyp kolejowy, dzikie sady - biegaliśmy tam z kolegami, to była nasza przestrzeń. Niedaleko była szkoła podstawowa, a obok niej sztucznie usypana góra ziemi, która zimą służyła do jazdy na sankach, a za lodowisko służyły ścięte mrozem okoliczne glinianki. Iwona, koleżanka z przedszkola była moja pierwszą wielką miłością. Z powodu tego uczucia nie chciałem opuszczać Kochłowic.

Moi rodzice zaś chcieli tego bardzo, pragnęli mieszkać w nowych blokach w Katowicach. Napisali pismo do urzędu, w którym opisali swoją trudną sytuację mieszkaniową. Urzędnicy wysłali do naszego domu komisję. Gdy jej członkowie nas odwiedzili, wizja mojego rozstania z Iwoną sprawiła, że wystąpiłem przed nimi z przemową, w której opisałem wszystkie zalety mieszkania z dziadkami. Stwierdziłem, że jest super! Rodzice mieli nietęgie miny, a ponieważ nikt mnie nie potraktował poważnie, wywalczyli wymarzone mieszkanie. Wiele razy wracałem potem do Kochłowic, ale czas szybko zacierał ślady po idyllicznym świecie dzieciństwa.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 5 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 6 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 7 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu
  • Zdjęcie numer 8 w galerii Robert Konieczny: U mnie wszystko się kręci wokół domu